| Manufacturer Part Number: | SMPZ3929B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3929B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3929B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 11.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3929B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3929B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3929B-E3/85A is new and unused, you can buy SMPZ3929B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3929B-E3/85A.
| SL43-M3/57T | Diode Schottky 30V 4A Surface Mount DO-214AB, (SMC) | SL43-M3/57T.pdf | |
| TFZTR8.2B | Zener Diode 8.2V 500mW Surface Mount TUMD2 | TFZTR8.2B.pdf | |
| RN1106CT(TPL3) | TRANS PREBIAS NPN 0.05W CST3 | RN1106CT(TPL3).pdf | |
| ADC12138CIWMX | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 28-SOIC | ADC12138CIWMX.pdf | |
| PIC18LF2610T-I/SO | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SOIC | PIC18LF2610T-I/SO.pdf | |
| LT1032IN#PBF | 4/0 Driver RS232, RS423 14-PDIP | LT1032IN#PBF.pdf | |
| MAX7310ATE+T | I/O Expander 8 I²C, SMBus 400kHz 16-TQFN (4x4) | MAX7310ATE+T.pdf | |
| SC16C750IB64,151 | IC UART SINGLE W/FIFO 64-LQFP | SC16C750IB64,151.pdf | |
| MAX4415ESA+ | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX4415ESA+.pdf | |
| LT6014CS8#TRPBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SO | LT6014CS8#TRPBF.pdf | |
| SST39VF401C-70-4I-B3KE-T | IC FLASH 4MBIT 70NS 48TFBGA | SST39VF401C-70-4I-B3KE-T.pdf | |
| EDB1316BDBH-1DAAT-F-R | LPDDR2 1G 64MX16 FBGA U98M | EDB1316BDBH-1DAAT-F-R.pdf | |
| CY62256NL-70PXC | IC SRAM 256KBIT 70NS 28DIP | CY62256NL-70PXC.pdf | |
| UCC2813PWTR-4 | Converter Offline Boost, Flyback, Forward Topology 1MHz 8-TSSOP | UCC2813PWTR-4.pdf | |
| TCR3DF25,LM(CT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA SOT-25 | TCR3DF25,LM(CT.pdf |