| Manufacturer Part Number: | SMPZ3929B-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 15V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3929B-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3929B-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 15V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 11.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3929B-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3929B-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3929B-M3/84A is new and unused, you can buy SMPZ3929B-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3929B-M3/84A.
| PD421807 | SCR Module 1800V 1100A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | PD421807.pdf | |
| 2N4033UB | TRANS PNP 80V 1A | 2N4033UB.pdf | |
| MPSW55RLRA | TRANS PNP 60V 0.5A TO-92 | MPSW55RLRA.pdf | |
| CM150DU-12H | IGBT Module Half Bridge 600V 150A 600W Chassis Mount Module | CM150DU-12H.pdf | |
| THS12082CDAR | 12 Bit Analog to Digital Converter 1, 2 Input 1 Pipelined 32-TSSOP | THS12082CDAR.pdf | |
| DAC7564IAPWRG4 | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | DAC7564IAPWRG4.pdf | |
| TMX320DM355ZCE216 | IC DIGITAL MEDIA SOC 337-NFBGA | TMX320DM355ZCE216.pdf | |
| TMX320C28346ZEP | IC MCU 32BIT ROMLESS 256BGA | TMX320C28346ZEP.pdf | |
| Z8F0811PH020SG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F0811PH020SG.pdf | |
| 74LVC3G07GS,115 | Buffer, Non-Inverting 3 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 8-XSON, SOT1203 (1.35x1) | 74LVC3G07GS,115.pdf | |
| 74ABT377APW,118 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP | 74ABT377APW,118.pdf | |
| MX29LV800CBXHI-70G | IC FLASH 8MBIT 70NS 48WFBGA | MX29LV800CBXHI-70G.pdf | |
| LNK6767K | Converter Offline Flyback Topology 120kHz ~ 136kHz 12-ESOP | LNK6767K.pdf | |
| 90E32AERGI8 | IC ENERGY POLYPH METER 48-TQFP | 90E32AERGI8.pdf | |
| LTC3786IMSE#PBF | Boost, Flyback, SEPIC Regulator Positive Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-MSOP-EP | LTC3786IMSE#PBF.pdf |