| Manufacturer Part Number: | SMPZ3930B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 16V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3930B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3930B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 10 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 12.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3930B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3930B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3930B-E3/85A is new and unused, you can buy SMPZ3930B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3930B-E3/85A.
| MUR20060CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 600V 200A (DC) Chassis Mount Twin Tower | MUR20060CT.pdf | |
| BZT52C36S-TP | Zener Diode 36V 200mW ±6% Surface Mount SOD-323 | BZT52C36S-TP.pdf | |
| CZRB5368B-HF | Zener Diode 47V 5W ±5% Surface Mount SMB (DO-214AA) | CZRB5368B-HF.pdf | |
| CMZ5944B BK | Zener Diode 62V 500mW ±5% Surface Mount SMA | CMZ5944B BK.pdf | |
| PHM18NQ15T,518 | MOSFET N-CH 150V 19A SOT685-1 | PHM18NQ15T,518.pdf | |
| FGH40N60SMD_F085 | IGBT Field Stop 600V 80A 349W Through Hole TO-247-3 | FGH40N60SMD_F085.pdf | |
| GN2470K4-G | IGBT 700V 1A 2.5W Surface Mount TO-252 | GN2470K4-G.pdf | |
| 5SGXMB5R3F43C2N | IC FPGA 600 I/O 1760FBGA | 5SGXMB5R3F43C2N.pdf | |
| UPD78F0760GA-GAM-AX | 78K/0 78K0/Kx2-C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 32KB (32K x 8) FLASH | UPD78F0760GA-GAM-AX.pdf | |
| MB90024PMT-GS-400E1 | IC MCU 16B FFMC-16F-0.35 120LQFP | MB90024PMT-GS-400E1.pdf | |
| Z8F2422AR020EC | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 24KB (24K x 8) FLASH | Z8F2422AR020EC.pdf | |
| TDA7854 | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class AB 25-Flexiwatt (Vertical) | TDA7854.pdf | |
| 74FCT2244ATSOG | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74FCT2244ATSOG.pdf | |
| NLSV8T244DTR2G | Voltage Level Translator Unidirectional 1 Circuit 8 Channel 20-TSSOP | NLSV8T244DTR2G.pdf | |
| TXB0101DBVRG4 | Voltage Level Translator Bidirectional 1 Circuit 1 Channel 100Mbps SOT-23-6 | TXB0101DBVRG4.pdf |