| Manufacturer Part Number: | SMPZ3931B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 18V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3931B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3931B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 18V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 12 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 13.7V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3931B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3931B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3931B-E3/84A is new and unused, you can buy SMPZ3931B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3931B-E3/84A.
| 1N5244B_T50R | Zener Diode 14V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N5244B_T50R.pdf | |
| MTZJT-7233B | Zener Diode 33V 500mW ±3% Through Hole MSD | MTZJT-7233B.pdf | |
| IRF840LCLPBF | MOSFET N-CH 500V 8A TO-262 | IRF840LCLPBF.pdf | |
| U441-E3 | JFET 2 N-Channel (Dual) 25V 6mA @ 10V 500mW Through Hole | U441-E3.pdf | |
| PI6C22405LIEX | IC ZERO DELAY CLK BUFF 8TSSOP | PI6C22405LIEX.pdf | |
| 8N4QV01FG-0075CDI8 | VCXO IC 150MHz, 75MHz, 150MHz, 75MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0075CDI8.pdf | |
| MAX1290AEEI+ | 12 Bit Analog to Digital Converter 4, 8 Input 1 SAR 28-QSOP | MAX1290AEEI+.pdf | |
| DAC1408D750HN-C18 | 14 Bit Digital to Analog Converter 2 64-VFQFPN (9x9) | DAC1408D750HN-C18.pdf | |
| 5SGXEA3H2F35C2L | IC FPGA 432 I/O 1152FBGA | 5SGXEA3H2F35C2L.pdf | |
| PIC16LF1709-E/SS | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SSOP | PIC16LF1709-E/SS.pdf | |
| XC888CM8FFI5VACFXUMA1 | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | XC888CM8FFI5VACFXUMA1.pdf | |
| MP7782DF-LF-Z | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class D 20-TSSOPF-EP | MP7782DF-LF-Z.pdf | |
| LM308H/NOPB | General Purpose Amplifier 1 Circuit TO-99-8 | LM308H/NOPB.pdf | |
| SN74LV163ADR | IC 4-BIT SYNC BIN CNTR 16-SOIC | SN74LV163ADR.pdf | |
| SN74LVC02ADT | NOR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74LVC02ADT.pdf |