| Manufacturer Part Number: | SMPZ3935B-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 27V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3935B-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3935B-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 27V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 23 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 20.6V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3935B-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3935B-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3935B-M3/85A is new and unused, you can buy SMPZ3935B-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3935B-M3/85A.
| SET100104 | Diode Array 400V 45A Chassis, Stud Mount Module | SET100104.pdf | |
| NTA4151PT1G | MOSFET P-CH 20V 0.76A SOT-416 | NTA4151PT1G.pdf | |
| 8N4SV76LC-0116CDI | VCXO IC 70.656MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0116CDI.pdf | |
| EP4CE22E22C8N | IC FPGA 79 I/O 144EQFP | EP4CE22E22C8N.pdf | |
| XC2VP70-7FFG1517C | IC FPGA 964 I/O 1517FCBGA | XC2VP70-7FFG1517C.pdf | |
| SEC1210-CN-02-TR | Smart Card Interface 24-QFN (5x5) | SEC1210-CN-02-TR.pdf | |
| DP83910AV/63 | Ethernet Network Interface 28-PLCC (11.51x11.51) | DP83910AV/63.pdf | |
| SY88713VKG-TR | Limiting Postamplifier IC Optical Networks 10-MSOP | SY88713VKG-TR.pdf | |
| N25Q00AA13G1241F TR | IC FLASH 1GBIT 108MHZ LBGA | N25Q00AA13G1241F TR.pdf | |
| LTC1559CS-3.3#PBF | Battery Power Management IC Nickel Cadmium 16-SOIC | LTC1559CS-3.3#PBF.pdf | |
| LM4040CIZ-2.5 | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 15mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | LM4040CIZ-2.5.pdf | |
| LM320T-15 | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -15V 1.5A TO-220-3 | LM320T-15.pdf | |
| S-812C42AMC-C2WT2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.2V 65mA SOT-23-5 | S-812C42AMC-C2WT2G.pdf |