| Manufacturer Part Number: | SMPZ3936B-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 30V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3936B-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3936B-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 30V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 26 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 22.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3936B-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3936B-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3936B-E3/84A is new and unused, you can buy SMPZ3936B-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3936B-E3/84A.
| NZ9F3V9ST5G | Zener Diode 4.03V 200mW ±3% Surface Mount SOD-923 | NZ9F3V9ST5G.pdf | |
| STGIPL30C60-H | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 30A 38-SDIP Module | STGIPL30C60-H.pdf | |
| IRKT57/16A | SCR Module 1600V 135A Series Connection - All SCRs Chassis Mount ADD-A-PAK (3 + 4) | IRKT57/16A.pdf | |
| DME400A | RF Transistor | DME400A.pdf | |
| 8N4SV75LC-0020CDI | VCXO IC 106.25MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0020CDI.pdf | |
| 8N4QV01KG-1074CDI8 | VCXO IC 100MHz, 106.25MHz, 100MHz, 106.25MHz 10-CLCC | 8N4QV01KG-1074CDI8.pdf | |
| MKL17Z64VFM4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL1 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 64KB (64K x 8) FLASH 32-QFN (5x5) | MKL17Z64VFM4.pdf | |
| EFM32TG230F8-QFN64 | ARM® Cortex®-M3 Tiny Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 8KB (8K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | EFM32TG230F8-QFN64.pdf | |
| LM3S1P51-IQC80-C5T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S1P51-IQC80-C5T.pdf | |
| ST16C650AIJ44-F | IC UART FIFO 32B 44PLCC | ST16C650AIJ44-F.pdf | |
| SN74LVC07ADR | Buffer, Non-Inverting 6 Element 1 Bit per Element Open Drain Output 14-SOIC | SN74LVC07ADR.pdf | |
| SN74AS825ADWRE4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC | SN74AS825ADWRE4.pdf | |
| CD74HCU04EE4 | Inverter IC 6 Channel 14-PDIP | CD74HCU04EE4.pdf | |
| AT27C512R-55TI | IC OTP 512KBIT 55NS 28TSOP | AT27C512R-55TI.pdf | |
| LT1158IN#PBF | IC MOSFET DVR 1/2BRDG NCH 16DIP | LT1158IN#PBF.pdf |