| Manufacturer Part Number: | SMPZ3936B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 30V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3936B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3936B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 30V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 26 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 22.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3936B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3936B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3936B-E3/85A is new and unused, you can buy SMPZ3936B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3936B-E3/85A.
| VS-EPH3006-F3 | Diode Standard 600V 30A Through Hole TO-247AC Modified | VS-EPH3006-F3.pdf | |
| PUMB14,115 | TRANS 2PNP PREBIAS 0.3W 6TSSOP | PUMB14,115.pdf | |
| MJE5730G | TRANS PNP 300V 1A TO220AB | MJE5730G.pdf | |
| 8N3QV01EG-0119CDI | VCXO IC 533MHz, 400MHz, 350MHz, 200MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0119CDI.pdf | |
| LTC2864CDD-2#PBF | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 10-DFN (3x3) | LTC2864CDD-2#PBF.pdf | |
| AAT3673IXN-4.2-1-T1 | IC LI-ION CHARGER 16-DFN | AAT3673IXN-4.2-1-T1.pdf | |
| BQ24156AYFFT | IC LI-ION CHARGER MGMT 20DSBGA | BQ24156AYFFT.pdf | |
| XRP2523ISTR-F | IC POWER DIST USB 1CH SOT23-5 | XRP2523ISTR-F.pdf | |
| PD83000GAC-0102 | POE PSE CONTROLLER | PD83000GAC-0102.pdf | |
| DS1810-5+T&R | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel TO-92-3 | DS1810-5+T&R.pdf | |
| S-1131B50UC-N5JTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 300mA SOT-89-5 | S-1131B50UC-N5JTFG.pdf |