| Manufacturer Part Number: | SMPZ3936B-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 30V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3936B-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3936B-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 30V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 26 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 22.8V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3936B-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3936B-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3936B-M3/84A is new and unused, you can buy SMPZ3936B-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3936B-M3/84A.
| NSF8GT-E3/45 | Diode Standard 400V 8A Through Hole ITO-220AC | NSF8GT-E3/45.pdf | |
| 1N5342/TR8 | Zener Diode 6.8V 5W ±20% Through Hole T-18 | 1N5342/TR8.pdf | |
| SMBG5949A/TR13 | Zener Diode 100V 2W ±10% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG5949A/TR13.pdf | |
| IXFN48N50Q | MOSFET N-CH 500V 48A SOT-227B | IXFN48N50Q.pdf | |
| ALD810025SCLI | MOSFET QUAD SAB 2.5V EE 16SOIC | ALD810025SCLI.pdf | |
| MCP4152-103E/SN | Digital Potentiometer 10k Ohm 1 Circuit 257 Taps SPI Interface 8-SOIC | MCP4152-103E/SN.pdf | |
| ADSP-21266SKSTZ-1D | IC DSP 32BIT 150MHZ 144-LQFP | ADSP-21266SKSTZ-1D.pdf | |
| SAK-XC888-8FFA 5V AC | XC800 XC8xx Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | SAK-XC888-8FFA 5V AC.pdf | |
| NVT4556BUKZ | SIM Card Interface 12-WLCSP (1.20x1.60) | NVT4556BUKZ.pdf | |
| 7006L55PFI | IC SRAM 128KBIT 55NS 64TQFP | 7006L55PFI.pdf | |
| AK6506CTU | IC EEPROM 8KB SER SPI 8WLCSP | AK6506CTU.pdf | |
| MAX6752KA29+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-8 | MAX6752KA29+T.pdf | |
| XC6108N32CGR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 4-USP (1.2x1.6) | XC6108N32CGR-G.pdf |