| Manufacturer Part Number: | SMPZ3937B-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 33V 500mW ±5% Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMPZ3937B-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMPZ3937B-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 33V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 500mW | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 33 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 25.1V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMPZ3937B-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMPZ3937B-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SMPZ3937B-E3/85A is new and unused, you can buy SMPZ3937B-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMPZ3937B-E3/85A.
| MUR420GP-TP | Diode Standard 200V 4A Through Hole DO-201AD | MUR420GP-TP.pdf | |
| VS-6EWH06FNTRL-M3 | Diode Standard 600V 6A Surface Mount D-PAK (TO-252AA) | VS-6EWH06FNTRL-M3.pdf | |
| 1N4003L-T | Diode Standard 200V 1A Through Hole DO-41 | 1N4003L-T.pdf | |
| BZX55B16-TR | Zener Diode 16V 500mW ±2% Through Hole DO-35 | BZX55B16-TR.pdf | |
| VS-GA300TD60S | IGBT Module Half Bridge 600V 530A 1136W Chassis Mount Dual INT-A-PAK | VS-GA300TD60S.pdf | |
| LTC4303IDD#PBF | Buffer, Accelerator 2 Channel 400kHz 8-DFN (3x3) | LTC4303IDD#PBF.pdf | |
| LMC7221AIM5X/NOPB | Comparator General Purpose Open Drain SOT-23-5 | LMC7221AIM5X/NOPB.pdf | |
| SN74LV04APW | Inverter IC 6 Channel 14-TSSOP | SN74LV04APW.pdf | |
| SN74LVT8996IPWREP | IC 10B ADDRSBL SCAN PORT 24TSSOP | SN74LVT8996IPWREP.pdf | |
| S-80954CLNB-G7QT2G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-82AB | S-80954CLNB-G7QT2G.pdf | |
| MAX6388XS26D6-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SC-70-4 | MAX6388XS26D6-T.pdf | |
| ZTL431AE5TA | Shunt Voltage Reference IC 20V ±1% 100mA SC-74A, SOT-753 | ZTL431AE5TA.pdf | |
| S-8330A26FS-T2-G | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 14V 1 Output 300mA (Switch) 8-LSSOP (0.173", 4.40mm Width) | S-8330A26FS-T2-G.pdf | |
| S-1131B32UA-N4RTFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.2V 300mA SOT-89-3 | S-1131B32UA-N4RTFG.pdf |