| Manufacturer Part Number: | SPW17N80C3A |
|---|---|
| Manufacturer: | Infineon Technologies |
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | MOSFET N-CH 800V 17A TO-247 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SPW17N80C3A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SPW17N80C3A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | CoolMOS™ CP High Voltage MOSFETs Converters | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - FETs, MOSFETs - Single | |
| Manufacturer | Infineon Technologies | |
| Series | CoolMOS™ | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Discontinued | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 17A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 290 mOhm @ 11A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.9V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 177nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 2320pF @ 25V | |
| Power - Max | 227W | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-247-3 | |
| Supplier Device Package | PG-TO247-3 | |
| Standard Package | 240 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SPW17N80C3A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SPW17N80C3A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Infineon Technologies all series components. The condition of SPW17N80C3A is new and unused, you can buy SPW17N80C3A Infineon Technologies with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SPW17N80C3A.
| DFB2020 | BRIDGE RECT 200V 20A TS-6P | DFB2020.pdf | |
| CS60-16IO1R | SCR 1600V 75A Standard Recovery Through Hole PLUS247™-3 | CS60-16IO1R.pdf | |
| PBSS4130PANP,115 | TRANS NPN/PNP 30V 1A 6HUSON | PBSS4130PANP,115.pdf | |
| 2SC2713-GR,LF | TRANS NPN 120V 0.1A S-MINI | 2SC2713-GR,LF.pdf | |
| BC81816MTF | TRANS NPN 25V 0.8A SOT-23 | BC81816MTF.pdf | |
| DTA144EET1G | TRANS PREBIAS PNP 200MW SC75 | DTA144EET1G.pdf | |
| IRL3103D2S | MOSFET N-CH 30V 54A D2PAK | IRL3103D2S.pdf | |
| 8N3QV01FG-1149CDI8 | VCXO IC 350MHz, 312.5MHz, 175MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-1149CDI8.pdf | |
| CS4350-CZZR | DAC, Audio 24 bit 192k SPI 24-TSSOP | CS4350-CZZR.pdf | |
| MB90598GHPFR-G-121-BND | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90595G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90598GHPFR-G-121-BND.pdf | |
| MB90F020CPMT-GS-9160 | IC MCU MICOM FLASH 120LQFP | MB90F020CPMT-GS-9160.pdf | |
| MPC8377EVRAGDA | PowerPC e300c4s Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 400MHz 689-TEPBGA II (31x31) | MPC8377EVRAGDA.pdf | |
| TL16CP754CPM | IC QUAD UART 64BYTE FIFO 64-LQFP | TL16CP754CPM.pdf | |
| MAX516ACNG | Comparator General Purpose CMOS, TTL 24-PDIP | MAX516ACNG.pdf | |
| LTC4365IDDB#TRPBF | Overvoltage, Undervoltage Protection PMIC 8-DFN (3x2) | LTC4365IDDB#TRPBF.pdf |