| Manufacturer Part Number: | SS10P4-E3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P4-E3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P4-E3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P4-E3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P4-E3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P4-E3/87A is new and unused, you can buy SS10P4-E3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P4-E3/87A.
| ZM4733A-GS08 | Zener Diode 5.1V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB | ZM4733A-GS08.pdf | |
| IGCM15F60GAXKMA1 | Power Driver Module IGBT 3 Phase 600V 15A 24-PowerDIP Module | IGCM15F60GAXKMA1.pdf | |
| AD7810YNZ | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 8-PDIP | AD7810YNZ.pdf | |
| AD5247BKSZ100-RL7 | Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 128 Taps I²C Interface SC-70-6 | AD5247BKSZ100-RL7.pdf | |
| DAC7621E/1K | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-SSOP | DAC7621E/1K.pdf | |
| ATSAMA5D27A-CN | ARM® Cortex®-A5 SAMA5D2 Microcontroller IC 32-Bit 500MHz External Program Memory 289-LFBGA (14x14) | ATSAMA5D27A-CN.pdf | |
| TLV2362IP | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-PDIP | TLV2362IP.pdf | |
| MC10EP101FAG | NOR/OR Gate Configurable 4 Circuit 16 Input (4, 4, 4, 4) Input 32-LQFP (7x7) | MC10EP101FAG.pdf | |
| AT28HC64B-90JU | IC EEPROM 64KBIT 90NS 32PLCC | AT28HC64B-90JU.pdf | |
| JS28F256P30T95A | IC FLASH 256MBIT 95NS 56TSOP | JS28F256P30T95A.pdf | |
| XC6121C729MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6121C729MR-G.pdf | |
| SN105125DBVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA SOT-23-5 | SN105125DBVR.pdf | |
| MP1530DM-LF | - Converter, TFT LCD Voltage Regulator IC 3 Output 16-TSSOP | MP1530DM-LF.pdf |