| Manufacturer Part Number: | SS10P4C-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 19510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 5A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P4C-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P4C-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode Array | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 530mV @ 5A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 550µA @ 40V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P4C-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P4C-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P4C-M3/86A is new and unused, you can buy SS10P4C-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P4C-M3/86A.
| BAS40LT1G | DIODE SCHOTTKY 40V 120MA SOT23-3 | BAS40LT1G.pdf | |
| JANTXV1N6642UB2 | Diode Standard 75V 300mA Surface Mount UB2 | JANTXV1N6642UB2.pdf | |
| VS-80SQ035TR | Diode Schottky 35V 8A Through Hole DO-204AR | VS-80SQ035TR.pdf | |
| VLZ36-GS08 | Zener Diode 36V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ36-GS08.pdf | |
| NTMFS5C423NLT1G | MOSFET N-CH 40V 150A SO8FL | NTMFS5C423NLT1G.pdf | |
| 8N3SV76LC-0084CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV76LC-0084CDI8.pdf | |
| MAX192BCWP | Data Acquisition 10 bit 133k Serial 20-SOIC W | MAX192BCWP.pdf | |
| ADS8342IBPFBT | 16 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 1 SAR 48-TQFP (7x7) | ADS8342IBPFBT.pdf | |
| AD7889ACBZ-500R7 | Touchscreen Controller 4-Wire 12 bit SPI Interface 12-WLCSP (1.51x2.01) | AD7889ACBZ-500R7.pdf | |
| 10AS057K3F35I2LG | Dual ARM® Cortex®-A9 MPCore™ with CoreSight™ System On Chip (SOC) IC Arria 10 SX FPGA - 570K Logic Elements 256KB 1.5GHz 1152-FCBGA (35x35) | 10AS057K3F35I2LG.pdf | |
| LTC4307CDD-1#PBF | Buffer, Accelerator 2 Channel 400kHz 8-DFN (3x3) | LTC4307CDD-1#PBF.pdf | |
| SY89306VMI TR | Buffer, ReDriver 1 Channel 8-MLF® (2x2) | SY89306VMI TR.pdf | |
| MCP660-E/ST | General Purpose Amplifier 3 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | MCP660-E/ST.pdf | |
| 74LVCH162244ADL,11 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74LVCH162244ADL,11.pdf | |
| 25LC040AX-I/ST | IC EEPROM 4KBIT 10MHZ 8TSSOP | 25LC040AX-I/ST.pdf |