| Manufacturer Part Number: | SS10P6-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 10510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 7A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P6-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P6-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 7A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 7A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P6-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P6-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P6-M3/86A is new and unused, you can buy SS10P6-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P6-M3/86A.
| AZ23C30-E3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 30V 300mW ±5% SOT-23 | AZ23C30-E3-18.pdf | |
| VLZ2V7-GS18 | Zener Diode 2.7V 500mW Surface Mount SOD-80 QuadroMELF | VLZ2V7-GS18.pdf | |
| VS-FC80NA20 | MOSFET N-CH 200V 108A | VS-FC80NA20.pdf | |
| XC6VLX240T-1FF784C | IC FPGA 400 I/O 784FCBGA | XC6VLX240T-1FF784C.pdf | |
| LM3S617-EGZ50-C2 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 600 Microcontroller IC 32-Bit 50MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-VQFN (7x7) | LM3S617-EGZ50-C2.pdf | |
| LMH0046MH/NOPB | Displays Interface 20-HTSSOP | LMH0046MH/NOPB.pdf | |
| SN74HCT541PWR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74HCT541PWR.pdf | |
| CAT93C46VI-GT3 | IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC | CAT93C46VI-GT3.pdf | |
| M95256-DFMC6TG | IC EEPROM 256KBIT 5MHZ UFDFPN8 | M95256-DFMC6TG.pdf | |
| 93LC66AT/SN | IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC | 93LC66AT/SN.pdf | |
| LM4041CEX3-1.2+T | Shunt Voltage Reference IC ±0.5% 12mA SC-70, SOT-323 | LM4041CEX3-1.2+T.pdf | |
| ISL6527ACBZ | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 14-SOIC | ISL6527ACBZ.pdf | |
| LTC1877IMS8#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 1 Output 600mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | LTC1877IMS8#PBF.pdf | |
| NCV51200MWTXG | Automotive, AEC-Q100 LDO (Linear), DDR Voltage Regulator IC 1 Output 10-DFN (3x3) | NCV51200MWTXG.pdf |