| Manufacturer Part Number: | SS10PH9HM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 90V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10PH9HM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10PH9HM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Wafer Geometry Conversion 28/Jul/2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 880mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | 270pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10PH9HM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10PH9HM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10PH9HM3/86A is new and unused, you can buy SS10PH9HM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10PH9HM3/86A.
| BZX85C3V6-TR | Zener Diode 3.6V 1.3W ±5% Through Hole DO-41 | BZX85C3V6-TR.pdf | |
| ADS7806PB | 12 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 28-PDIP | ADS7806PB.pdf | |
| XCKU025-1FFVA1156I | IC FPGA 312 I/O 1156FCBGA | XCKU025-1FFVA1156I.pdf | |
| PIC12HV752T-I/SN | PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-SOIC | PIC12HV752T-I/SN.pdf | |
| PIC24F16KA102T-I/SS | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-SSOP | PIC24F16KA102T-I/SS.pdf | |
| 74AHCT240PW,112 | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | 74AHCT240PW,112.pdf | |
| 74HCT85DB,118 | Magnitude Comparator 4 Bit Active High Output A<B, A=B, A>B 16-SSOP | 74HCT85DB,118.pdf | |
| SN74BCT29843NT | S-R Latch 1 Channel 9:9 IC Tri-State 24-PDIP | SN74BCT29843NT.pdf | |
| SN74AHC138DRE4 | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SOIC | SN74AHC138DRE4.pdf | |
| 71V016SA12YGI8 | IC SRAM 1MBIT 12NS 44SOJ | 71V016SA12YGI8.pdf | |
| PF48F4000P0ZTQEJ | IC FLASH 256MBIT 100NS 88SCSP | PF48F4000P0ZTQEJ.pdf | |
| M28W320CT90N6 | IC FLASH 32MBIT 90NS 48TSOP | M28W320CT90N6.pdf | |
| CY7C1318CV18-167BZC | IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA | CY7C1318CV18-167BZC.pdf | |
| UCC3800PW | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 8-TSSOP | UCC3800PW.pdf | |
| LT3065EDD#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0.6 V ~ 40 V 500mA 10-DFN (3x3) | LT3065EDD#PBF.pdf |