| Manufacturer Part Number: | SS12P2L-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 20V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS12P2L-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS12P2L-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 20V | |
| Capacitance @ Vr, F | 930pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS12P2L-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS12P2L-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS12P2L-M3/87A is new and unused, you can buy SS12P2L-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS12P2L-M3/87A.
| PD471407 | SCR Module 1400V 1100A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | PD471407.pdf | |
| GKI07301 | MOSFET N-CH 75V 6A 8DFN | GKI07301.pdf | |
| 8N3QV01KG-0064CDI8 | VCXO IC 106.25MHz, 100MHz, 106.25MHz, 100MHz 10-CLCC | 8N3QV01KG-0064CDI8.pdf | |
| 8N3QV01EG-0168CDI | VCXO IC 74.25MHz, 74.174MHz, 74.25MHz, 74.174MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0168CDI.pdf | |
| LFEC6E-3Q208I | IC FPGA 147 I/O 208QFP | LFEC6E-3Q208I.pdf | |
| EFM32G230F128-QFN64T | ARM® Cortex®-M3 Gecko Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | EFM32G230F128-QFN64T.pdf | |
| UPD78F1165AGC-UEU-AX | 78K/0R 78K0R/Kx3 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 192KB (192K x 8) FLASH | UPD78F1165AGC-UEU-AX.pdf | |
| LM3S5951-IQC80-C3T | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S5951-IQC80-C3T.pdf | |
| MPC8536BVTAKG | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 600MHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8536BVTAKG.pdf | |
| IDTSTAC9204X5TAEB2XR | Audio, HD Interface 24 b 48-TQFP (7x7) | IDTSTAC9204X5TAEB2XR.pdf | |
| TJA1029TK/20/1J | 1/1 Transceiver LIN 8-HVSON (3x3) | TJA1029TK/20/1J.pdf | |
| LM392DR2G | Amplifier, Comparator IC Transducer Amplifier 8-SOIC | LM392DR2G.pdf | |
| SY100ELT23LZG | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 2 Channel 8-SOIC | SY100ELT23LZG.pdf | |
| AT49BV040A-70VI | IC FLASH 4MBIT 70NS 32VSOP | AT49BV040A-70VI.pdf | |
| IS61NLF102436A-7.5TQLI-TR | IC SRAM 36MB 7.5NS 100TQFP | IS61NLF102436A-7.5TQLI-TR.pdf |