| Manufacturer Part Number: | SS12P2LHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 20V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS12P2LHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS12P2LHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 930pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS12P2LHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS12P2LHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS12P2LHM3/87A is new and unused, you can buy SS12P2LHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS12P2LHM3/87A.
| APT30GS60BRDQ2G | IGBT NPT 600V 54A 250W Through Hole TO-247 [B] | APT30GS60BRDQ2G.pdf | |
| 8N4S270KC-1049CDI8 | Clock Oscillator IC 150MHz 6-CLCC | 8N4S270KC-1049CDI8.pdf | |
| 8N4SV76EC-0160CDI | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N4SV76EC-0160CDI.pdf | |
| 8N3SV75LC-0158CDI | VCXO IC 166.62875MHz 6-CLCC | 8N3SV75LC-0158CDI.pdf | |
| 8N4DV85LC-0067CDI | VCXO IC 192MHz, 192MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0067CDI.pdf | |
| M5-192/120-10YI/1 | IC CPLD 192MC 10NS 160QFP | M5-192/120-10YI/1.pdf | |
| DSPIC33FJ64GP202-I/MM | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC33FJ64GP202-I/MM.pdf | |
| TMS320F28PLC83PNT | C28x C2000™ C28x Piccolo™ Microcontroller IC 32-Bit 90MHz 256KB (128K x 16) FLASH 80-LQFP (12x12) | TMS320F28PLC83PNT.pdf | |
| MAXQ3120-FFN+ | MAXQ® Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 32KB (16K x 16) FLASH 80-QFP (14x20) | MAXQ3120-FFN+.pdf | |
| ISL31493EIBZ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 14-SOICN | ISL31493EIBZ.pdf | |
| LTK001CN8#PBF | IC THERMOCOUPL 2 PIECE KIT 8DIP | LTK001CN8#PBF.pdf | |
| OP27GS | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | OP27GS.pdf | |
| 74AC253SJX | Multiplexer 2 x 4:1 16-SOP | 74AC253SJX.pdf | |
| SY89859UMG TR | Multiplexer 1 x 8:1 44-MLF® (7x7) | SY89859UMG TR.pdf | |
| A4935KJPTR-T | Motor Driver Power MOSFET PWM 48-LQFP-EP (7x7) | A4935KJPTR-T.pdf |