| Manufacturer Part Number: | SS12P4C-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 6A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS12P4C-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS12P4C-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 6A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 520mV @ 6A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500µA @ 40V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS12P4C-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS12P4C-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS12P4C-M3/86A is new and unused, you can buy SS12P4C-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS12P4C-M3/86A.
| SE30PAJ-M3/I | DIODE ESD | SE30PAJ-M3/I.pdf | |
| HSMS-285C-BLKG | RF Diode Schottky - 1 Pair Series Connection 2V SOT-323 | HSMS-285C-BLKG.pdf | |
| S6015L | SCR 600V 15A Standard Recovery Through Hole TO-220 Isolated Tab | S6015L.pdf | |
| F1827CAH400 | SCR Module 400V 25A (DC) Common Anode - SCR/Diode Chassis Mount Module | F1827CAH400.pdf | |
| 2SA1579T106S | TRANS PNP 120V 0.05A SOT-323 | 2SA1579T106S.pdf | |
| 849N202CKI-000LF | IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN | 849N202CKI-000LF.pdf | |
| AD9755ASTZ | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 48-LQFP (7x7) | AD9755ASTZ.pdf | |
| MSP430F4152IPMR | MSP430 MSP430x4xx Microcontroller IC 16-Bit 8MHz 16KB (16K x 8 + 256B) FLASH 64-LQFP (10x10) | MSP430F4152IPMR.pdf | |
| MB90F025FPMT-GS-9092E1 | IC MCU FLASH MICOM-0.35 120LQFP | MB90F025FPMT-GS-9092E1.pdf | |
| XU212-256-FB236-C20 | XCore XU Microcontroller IC 32-Bit 12-Core 2000MIPS ROMless 236-FBGA (10x10) | XU212-256-FB236-C20.pdf | |
| PIC16LC73BT-04/SO | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 7KB (4K x 14) OTP 28-SOIC | PIC16LC73BT-04/SO.pdf | |
| UCC5638FQPTRG4 | SCSI, LVD, SE Terminator 15 Terminations 48-LQFP (7x7) | UCC5638FQPTRG4.pdf | |
| OPA188AID | Zero-Drift Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC | OPA188AID.pdf | |
| SN74LVC139APWRE4 | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-TSSOP | SN74LVC139APWRE4.pdf | |
| 74CBTLV3125DBQRG4 | Bus Switch 1 x 1:1 16-SSOP | 74CBTLV3125DBQRG4.pdf |