| Manufacturer Part Number: | SS12P4S-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 12A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS12P4S-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS12P4S-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 12A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 750pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS12P4S-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS12P4S-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS12P4S-M3/87A is new and unused, you can buy SS12P4S-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS12P4S-M3/87A.
| FFH30S60STU | DIODE GEN PURP 600V 30A TO247 | FFH30S60STU.pdf | |
| MMBZ5252B-E3-08 | Zener Diode 24V 225mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 | MMBZ5252B-E3-08.pdf | |
| BZX84-B68,215 | Zener Diode 68V 250mW ±2% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BZX84-B68,215.pdf | |
| CD620815B | SCR Module 800V 250A Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount POW-R-BLOK™ Module | CD620815B.pdf | |
| SI1905DL-T1-E3 | MOSFET 2P-CH 8V 0.57A SC70-6 | SI1905DL-T1-E3.pdf | |
| 8N4SV76BC-0025CDI8 | VCXO IC 25MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0025CDI8.pdf | |
| 8N3QV01LG-0113CDI | VCXO IC 156.25MHz, 175MHz, 200MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3QV01LG-0113CDI.pdf | |
| DAC80004IPW | 16 Bit Digital to Analog Converter 1 14-TSSOP | DAC80004IPW.pdf | |
| AD5620CRMZ-1REEL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 8-MSOP | AD5620CRMZ-1REEL7.pdf | |
| AD5433YRU-REEL | 10 Bit Digital to Analog Converter 1 20-TSSOP | AD5433YRU-REEL.pdf | |
| TM4C1237D5PZI7R | ARM® Cortex®-M4F Tiva™ C Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | TM4C1237D5PZI7R.pdf | |
| ICL3232CV | 2/2 Transceiver Full RS232 16-TSSOP | ICL3232CV.pdf | |
| ADTL084ARUZ | J-FET Amplifier 4 Circuit 14-TSSOP | ADTL084ARUZ.pdf | |
| PI74STX1G00CX | NAND Gate IC 1 Channel SC-70-5 | PI74STX1G00CX.pdf | |
| MX25L4006EM2I-12G | IC FLASH 4MBIT 86MHZ 8SOP | MX25L4006EM2I-12G.pdf |