| Manufacturer Part Number: | SS15P3S-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 15A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS15P3S-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS15P3S-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 15A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 570mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1mA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | 200°C (Max) | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS15P3S-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS15P3S-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS15P3S-M3/87A is new and unused, you can buy SS15P3S-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS15P3S-M3/87A.
| STD17NF03L-1 | MOSFET N-CH 30V 17A IPAK | STD17NF03L-1.pdf | |
| RJK1001DPP-E0#T2 | MOSFET N-CH 100V 80A TO220 | RJK1001DPP-E0#T2.pdf | |
| 8N3DV85LC-0113CDI | VCXO IC 156.25MHz, 175MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0113CDI.pdf | |
| AT91SAM7S32B-AU | ARM7® SAM7S Microcontroller IC 16/32-Bit 55MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7) | AT91SAM7S32B-AU.pdf | |
| HSTL16918DGG,512 | D-Type Latch 1 Channel 9:18 IC Tri-State 48-TSSOP | HSTL16918DGG,512.pdf | |
| SN74HC151PWG4 | Multiplexer 1 x 8:1 16-TSSOP | SN74HC151PWG4.pdf | |
| AT27C256R-70RU | IC OTP 256KBIT 70NS 28SOIC | AT27C256R-70RU.pdf | |
| ISL9519RHRTZ-T | IC REG/CHRGR NARROW VDC 28TQFN | ISL9519RHRTZ-T.pdf | |
| TPS61176RTER | LED Driver IC 6 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) Analog, PWM Dimming 35mA 16-WQFN (3x3) | TPS61176RTER.pdf | |
| AOZ1342PI-1 | IC PWR DIST SW USB 2CH 8SO | AOZ1342PI-1.pdf | |
| L9659TR | Squib Driver PMIC 64-LQFP (10x10) | L9659TR.pdf | |
| L78M09CV | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 9V 500mA TO-220AB | L78M09CV.pdf | |
| AP7335-12WG-7 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 300mA SOT-25 | AP7335-12WG-7.pdf | |
| TC1301A-DFAVUATR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 2 Output 3V, 2.8V, 2.63V (Reset) 300mA, 150mA 8-MSOP | TC1301A-DFAVUATR.pdf |