| Manufacturer Part Number: | SS1P3-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 1A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P3-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P3-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P3-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P3-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P3-E3/85A is new and unused, you can buy SS1P3-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P3-E3/85A.
| SBR20100CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Super Barrier 100V 10A Through Hole TO-220-3 | SBR20100CT.pdf | |
| DSPIC33EP64MC202T-I/SO | dsPIC dsPIC™ 33EP Microcontroller IC 16-Bit 70 MIPs 64KB (22K x 24) FLASH 28-SOIC | DSPIC33EP64MC202T-I/SO.pdf | |
| PIC18LF4423T-I/ML | PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 44-QFN (8x8) | PIC18LF4423T-I/ML.pdf | |
| LM3S1B21-IQC80-C3 | ARM® Cortex®-M3 Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 1000 Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LM3S1B21-IQC80-C3.pdf | |
| MAX7311AUG+T | I/O Expander 16 I²C, SMBus 400kHz 24-TSSOP | MAX7311AUG+T.pdf | |
| LM4951ASDX/NOPB | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 10-WSON (4x4) | LM4951ASDX/NOPB.pdf | |
| SN74AS756DWR | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Open Collector Output 20-SOIC | SN74AS756DWR.pdf | |
| SN74AHC139DGVR | Decoder/Demultiplexer 1 x 2:4 16-TVSOP | SN74AHC139DGVR.pdf | |
| M87C257-15C6 | IC OTP 256KBIT 150NS 32PLCC | M87C257-15C6.pdf | |
| MAX6329SPUT+T | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed or Adjustable 1 Output 3.3V, 1.23 V ~ 5 V 150mA SOT-23-6 | MAX6329SPUT+T.pdf | |
| LP2985IM5X-2.9 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.9V 150mA SOT-23-5 | LP2985IM5X-2.9.pdf | |
| ADG613SRUZ-EP | 5V QUAD SPST, NO/NC WITH 1PC QIN | ADG613SRUZ-EP.pdf |