| Manufacturer Part Number: | SS1P3-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 1A 30V DO-220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P3-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P3-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P3-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P3-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P3-M3/85A is new and unused, you can buy SS1P3-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P3-M3/85A.
| CZRFR52C3V9-HF | Zener Diode 3.9V 200mW ±5% Surface Mount 1005/SOD-323F | CZRFR52C3V9-HF.pdf | |
| 1N3342A | Zener Diode 110V 50W ±10% Chassis, Stud Mount DO-5 | 1N3342A.pdf | |
| 8N3SV75FC-0088CDI | VCXO IC 156.25MHz 6-CLCC | 8N3SV75FC-0088CDI.pdf | |
| TLC3544IDW | 14 Bit Analog to Digital Converter 2, 4 Input 1 SAR 20-SOIC | TLC3544IDW.pdf | |
| PIC16F1939-I/MV | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 40-UQFN (5x5) | PIC16F1939-I/MV.pdf | |
| SN74ABT620DBR | Transceiver, Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SSOP | SN74ABT620DBR.pdf | |
| SN74AS163NSRE4 | IC COUNTER BIN SYNC 4BIT 16SO | SN74AS163NSRE4.pdf | |
| SN74ACT564DWR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | SN74ACT564DWR.pdf | |
| ADM825RYRJZ-R7 | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel SOT-23-5 | ADM825RYRJZ-R7.pdf | |
| S-1335D23-N4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.3V 150mA SC-82AB | S-1335D23-N4T1U3.pdf |