| Manufacturer Part Number: | SS1P3L-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 1.5A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P3L-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P3L-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 450mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P3L-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P3L-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P3L-E3/85A is new and unused, you can buy SS1P3L-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P3L-E3/85A.
| GI758-E3/54 | DIODE GEN PURP 800V 6A P600 | GI758-E3/54.pdf | |
| BZG03C11TR3 | Zener Diode 11V 1.25W Surface Mount DO-214AC | BZG03C11TR3.pdf | |
| TK60P03M1,RQ(S | MOSFET N-CH 30V 60A DPAK-3 | TK60P03M1,RQ(S.pdf | |
| SUD45P04-16P-GE3 | MOSFET P-CH 40V 36A TO252 | SUD45P04-16P-GE3.pdf | |
| MCP4151T-503E/SN | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 257 Taps SPI Interface 8-SOIC | MCP4151T-503E/SN.pdf | |
| EPF10K100ARC240-1 | IC FPGA 189 I/O 240RQFP | EPF10K100ARC240-1.pdf | |
| R5F51104ADFL#30 | RX RX100 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 96KB (96K x 8) FLASH 48-LFQFP (7x7) | R5F51104ADFL#30.pdf | |
| DF2630F20V | H8S/2600 H8® H8S/2600 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 384KB (384K x 8) FLASH 128-QFP (14x20) | DF2630F20V.pdf | |
| KXPC8255ZUIFBC | PowerPC G2 Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 200MHz 408-TBGA (37.5x37.5) | KXPC8255ZUIFBC.pdf | |
| MPC8548PXAUJC | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 1 Core, 32-Bit 1.333GHz 783-FCPBGA (29x29) | MPC8548PXAUJC.pdf | |
| MC74VHC4051DTR2G | 1 Circuit IC Switch 8:1 100 Ohm 16-TSSOP | MC74VHC4051DTR2G.pdf | |
| MAX1489EESD | 0/4 Receiver RS232 14-SOIC | MAX1489EESD.pdf | |
| NJM2248D | IC VIDEO SUPERIMPOSER 3-IN 8-DIP | NJM2248D.pdf | |
| 74AC245SC | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74AC245SC.pdf | |
| 7281L12PA | IC MEM FIFO 512X9 12NS 56-TSSOP | 7281L12PA.pdf |