| Manufacturer Part Number: | SS1P3LHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 1.5A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P3LHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P3LHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 450mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P3LHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P3LHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P3LHE3/85A is new and unused, you can buy SS1P3LHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P3LHE3/85A.
| IRF7700TR | MOSFET P-CH 20V 8.6A 8-TSSOP | IRF7700TR.pdf | |
| 8N3QV01EG-0087CDI8 | VCXO IC 161.1328MHz, 155.52MHz, 156.25MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N3QV01EG-0087CDI8.pdf | |
| LCMXO2-640ZE-1TG100C | IC FPGA 70 I/O 100TQFP | LCMXO2-640ZE-1TG100C.pdf | |
| LCMXO2-4000HC-6TG144I | IC FPGA 114 I/O 144TQFP | LCMXO2-4000HC-6TG144I.pdf | |
| EP4SGX180HF35C3N | IC FPGA 564 I/O 1152FBGA | EP4SGX180HF35C3N.pdf | |
| PIC32MZ1024EFH064-I/MR | MIPS32® M-Class PIC® 32MZ Microcontroller IC 32-Bit 200MHz 1MB (1M x 8) FLASH 64-QFN Exposed Pad (9x9) | PIC32MZ1024EFH064-I/MR.pdf | |
| P80C51FA-4N,112 | 8051 80C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz ROMless 40-DIP | P80C51FA-4N,112.pdf | |
| ADA4891-4ARUZ | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-TSSOP | ADA4891-4ARUZ.pdf | |
| SN74LVC821ANSR | IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SO | SN74LVC821ANSR.pdf | |
| SN74AC04DBR | Inverter IC 6 Channel 14-SSOP | SN74AC04DBR.pdf | |
| BR24C02-RDW6TP | IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8TSSOP | BR24C02-RDW6TP.pdf | |
| MT28F800B3WP-9 T TR | IC FLASH 8MBIT 90NS 48TSOP | MT28F800B3WP-9 T TR.pdf | |
| TPS3824-25DBVT | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | TPS3824-25DBVT.pdf |