| Manufacturer Part Number: | SS1P4-E3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P4-E3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P4-E3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 530mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P4-E3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P4-E3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P4-E3/84A is new and unused, you can buy SS1P4-E3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P4-E3/84A.
| IRF9530NSPBF | MOSFET P-CH 100V 14A D2PAK | IRF9530NSPBF.pdf | |
| AOT1608L | MOSFET N-CH 60V 11A TO220 | AOT1608L.pdf | |
| 82V3285EQG | IC PLL WAN SE STRATUM 100TQFP | 82V3285EQG.pdf | |
| ISD4004-08MSYI | Voice Record/Playback IC Multiple Message 8 Min SPI 28-SOIC | ISD4004-08MSYI.pdf | |
| LMC6574AIMX/NOPB | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOICN | LMC6574AIMX/NOPB.pdf | |
| MC74LCX02DTG | NOR Gate IC 4 Channel 14-TSSOP | MC74LCX02DTG.pdf | |
| LM5020SDX-2 | Flyback Regulator Positive Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 10-WSON (4x4) | LM5020SDX-2.pdf | |
| SC4524DSETRT | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 2A 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad | SC4524DSETRT.pdf | |
| TPS62748YFPT | Buck Switching Regulator IC Positive Programmable 1.2V, 1.8V 1 Output 300mA 8-XFBGA, DSBGA | TPS62748YFPT.pdf | |
| TPS79918DRVT | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 200mA 6-SON (2x2) | TPS79918DRVT.pdf |