| Manufacturer Part Number: | SS1P4L-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P4L-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P4L-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 480mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 130pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P4L-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P4L-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P4L-M3/84A is new and unused, you can buy SS1P4L-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P4L-M3/84A.
| GBPC25010T | DIODE BRIDGE 1000V 25A GBPC-T/W | GBPC25010T.pdf | |
| 10TQ035S | Diode Schottky 35V 10A Surface Mount D2PAK | 10TQ035S.pdf | |
| BB 545 E7908 | DIODE VAR CAP 30V 20MA SOD-323 | BB 545 E7908.pdf | |
| JANTXV1N4111UR-1 | Zener Diode 17V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N4111UR-1.pdf | |
| 889834AKLF | Clock Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer IC 1GHz 16-VFQFN Exposed Pad | 889834AKLF.pdf | |
| CY22800KFXI-007A | IC PROG CLOCK GEN 8-SOIC | CY22800KFXI-007A.pdf | |
| 8N3Q001FG-0130CDI8 | Clock Oscillator IC 174.8MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0130CDI8.pdf | |
| 5CGXBC3B6U15C7N | IC FPGA 144 I/O 324UBGA | 5CGXBC3B6U15C7N.pdf | |
| PIC32MX120F032DT-I/TL | MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-VTLA (6x6) | PIC32MX120F032DT-I/TL.pdf | |
| PCA9519BS,118 | Buffer, ReDriver 4 Channel 400kHz 24-HVQFN (4x4) | PCA9519BS,118.pdf | |
| SN74LVC1G17YZVR | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 4-DSBGA (0.9x0.9) | SN74LVC1G17YZVR.pdf | |
| SN74AHCT373PW | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | SN74AHCT373PW.pdf | |
| CG8392AA | IC MEMORY 1GB FLASH 3.0V 64FBGA | CG8392AA.pdf | |
| XC6124D631ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124D631ER-G.pdf | |
| MAX16039LLA29+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-uDFN (2x2) | MAX16039LLA29+T.pdf |