| Manufacturer Part Number: | SS1P4LHE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 1.5A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P4LHE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P4LHE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 480mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P4LHE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P4LHE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P4LHE3/84A is new and unused, you can buy SS1P4LHE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P4LHE3/84A.
| SPV1520N | Diode Standard 20V 16A Surface Mount D2PAK | SPV1520N.pdf | |
| VS-10BQ100TRPBF | Diode Schottky 100V 1A Surface Mount SMB | VS-10BQ100TRPBF.pdf | |
| BZM55B11-TR3 | Zener Diode 11V 500mW Surface Mount MicroMELF | BZM55B11-TR3.pdf | |
| JANS1N938B-1 | Zener Diode 9V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | JANS1N938B-1.pdf | |
| PI49FCT3805CQE | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 100MHz 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) | PI49FCT3805CQE.pdf | |
| PL585-P8-048OC-R | IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP | PL585-P8-048OC-R.pdf | |
| 8N4SV75AC-0156CDI | VCXO IC 121.109MHz 6-CLCC | 8N4SV75AC-0156CDI.pdf | |
| 8N4SV75BC-0057CDI | VCXO IC 155.52MHz 6-CLCC | 8N4SV75BC-0057CDI.pdf | |
| AD7367BRUZ-5500RL7 | 14 Bit Analog to Digital Converter 4 Input 2 SAR 24-TSSOP | AD7367BRUZ-5500RL7.pdf | |
| AFS250-FGG256I | IC FPGA 114 I/O 256FBGA | AFS250-FGG256I.pdf | |
| MB96F346RWBPMC-GS-N2E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96340 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 288KB (288K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB96F346RWBPMC-GS-N2E2.pdf | |
| MB90F022CPF-GS-9162 | IC MCU MICOM FLASH 100QFP | MB90F022CPF-GS-9162.pdf | |
| ISL84544IPZ | 1 Circuit IC Switch 2:1 60 Ohm 8-PDIP | ISL84544IPZ.pdf | |
| ICL3227EIAZA-T | 1/1 Transceiver Full RS232 16-SSOP | ICL3227EIAZA-T.pdf | |
| CPC7581MATR | Telecom IC Line Card Access Switch 16-MLP (7x6) | CPC7581MATR.pdf |