| Manufacturer Part Number: | SS1P4LHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 1.5A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P4LHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P4LHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1.5A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 480mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P4LHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P4LHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P4LHE3/85A is new and unused, you can buy SS1P4LHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P4LHE3/85A.
| BAT854CW,115 | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 40V 200mA (DC) Surface Mount SC-70, SOT-323 | BAT854CW,115.pdf | |
| 1PMT4120/TR13 | Zener Diode 30V 1W ±5% Surface Mount DO-216 | 1PMT4120/TR13.pdf | |
| JANTX1N5535D-1 | Zener Diode 15V 500mW ±1% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N5535D-1.pdf | |
| BT134-800,127 | TRIAC 800V 4A SOT82-3 | BT134-800,127.pdf | |
| IPP14N03LA | MOSFET N-CH 25V 30A TO-220AB | IPP14N03LA.pdf | |
| ICS502M | IC PLL CLK MULTIPLIER 8-SOIC | ICS502M.pdf | |
| MSC1214Y2PAGTG4 | ADC and DAC: MCU Based 1k Serial, Parallel 64-TQFP (10x10) | MSC1214Y2PAGTG4.pdf | |
| MB91213APMC-GS-156E1 | FR60Lite RISC FR MB91210 Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 544KB (544K x 8) Mask ROM 144-LQFP (20x20) | MB91213APMC-GS-156E1.pdf | |
| MB9BF529TAPMC-GE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9B520T Microcontroller IC 32-Bit 60MHz 1.5625MB (1.5625M x 8) FLASH 176-LQFP (24x24) | MB9BF529TAPMC-GE2.pdf | |
| MB90587CAPF-G-120-BND | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90580C Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 64KB (64K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | MB90587CAPF-G-120-BND.pdf | |
| SY10EL16VFZC | IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC | SY10EL16VFZC.pdf | |
| SST39LF802C-55-4C-MAQE | IC FLASH 8MBIT 55NS 48WFBGA | SST39LF802C-55-4C-MAQE.pdf | |
| IDT71V35761S166BQG8 | IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 165CABGA | IDT71V35761S166BQG8.pdf | |
| TB62736FUG(O,EL) | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 20mA SOT-23-6 | TB62736FUG(O,EL).pdf | |
| MAX5972AETE+T | Power Over Ethernet Controller 1 Channel 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE) 16-TQFN (5x5) | MAX5972AETE+T.pdf |