| Manufacturer Part Number: | SS1P6LHE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 60V 1A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS1P6LHE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS1P6LHE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 590mV @ 1A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS1P6LHE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS1P6LHE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS1P6LHE3/85A is new and unused, you can buy SS1P6LHE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS1P6LHE3/85A.
| 1N4744PE3/TR12 | Zener Diode 15V 1W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4744PE3/TR12.pdf | |
| 1N764 | DIODE ZENER | 1N764.pdf | |
| SI5515DC-T1-GE3 | MOSFET N/P-CH 20V 4.4A 1206-8 | SI5515DC-T1-GE3.pdf | |
| ZVN0545ASTOB | MOSFET N-CH 450V 0.09A TO92-3 | ZVN0545ASTOB.pdf | |
| 8N4SV76BC-0165CDI8 | VCXO IC 100MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0165CDI8.pdf | |
| 8N3SV75EC-0004CDI | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0004CDI.pdf | |
| R5F101MKAFB#V0 | RL78 RL78/G13 Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 384KB (384K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F101MKAFB#V0.pdf | |
| MCP2210T-I/MQ | USB Bridge, USB to SPI USB 2.0 SPI Interface 20-QFN (5x5) | MCP2210T-I/MQ.pdf | |
| SI2457-C-FTR | 56k Modem V.21, V.22, V.23, V.32, V.34, V.90, Bell 103, Bell 212A 24-TSSOP | SI2457-C-FTR.pdf | |
| S-8209BAI-T8T1U | Battery Multi-Function Controller IC Lithium-Ion/Polymer 8-TSSOP | S-8209BAI-T8T1U.pdf | |
| SRC0CS25D | Power Supply Controller Power Supply Monitor 12-DFN (3x2) | SRC0CS25D.pdf | |
| ADM692ANZ | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel 8-PDIP | ADM692ANZ.pdf | |
| MIC4744YML-TR | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 2A 16-VFQFN Exposed Pad, 16-MLF® | MIC4744YML-TR.pdf | |
| LP2989ILDX-2.5/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA 8-WSON (4x4) | LP2989ILDX-2.5/NOPB.pdf |