| Manufacturer Part Number: | SS2P2-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 20V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2P2-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2P2-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 20V | |
| Capacitance @ Vr, F | 110pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | * | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2P2-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2P2-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2P2-M3/85A is new and unused, you can buy SS2P2-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2P2-M3/85A.
| MBRT50035R | Diode Array 1 Pair Common Anode Schottky 35V 500A (DC) Chassis Mount Three Tower | MBRT50035R.pdf | |
| 1N6548 | DIODE RECT ULT FAST REC A-PKG | 1N6548.pdf | |
| TZMB3V6-GS18 | Zener Diode 3.6V 500mW ±2% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMB3V6-GS18.pdf | |
| VS-ST1000C22K0L | SCR 2200V 2913A Standard Recovery Chassis Mount A-24 (K-Puk) | VS-ST1000C22K0L.pdf | |
| IRFIBF30G | MOSFET N-CH 900V 1.9A TO220FP | IRFIBF30G.pdf | |
| SPC564B64L8C9E0Y | e200z4d SPC56 Microcontroller IC 32-Bit 120MHz 1.5MB (1.5M x 8) FLASH 208-LQFP (28x28) | SPC564B64L8C9E0Y.pdf | |
| AT89C51RD2-SLSIM | 80C51 89C Microcontroller IC 8-Bit 60MHz 64KB (64K x 8) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | AT89C51RD2-SLSIM.pdf | |
| R5F2135AMDFP#X4 | R8C R8C/3x/35M Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 96KB (96K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F2135AMDFP#X4.pdf | |
| GS9062-CFE3 | IC SERIALIZER SMPTE 80LQFP | GS9062-CFE3.pdf | |
| SN74HC244NSR | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | SN74HC244NSR.pdf | |
| SN74ALVCHS162830GR | Address Driver 1 Element 1:2 Bit per Element Push-Pull Output 80-TSSOP | SN74ALVCHS162830GR.pdf | |
| SN74LVC257AD | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | SN74LVC257AD.pdf | |
| M58LR128KB85ZB5E | IC FLASH 128MBIT 85NS 56VFBGA | M58LR128KB85ZB5E.pdf | |
| ISL61861CCBZ-T | Hot Swap Controller 2 Channel USB 8-SOIC | ISL61861CCBZ-T.pdf |