| Manufacturer Part Number: | SS2P2L-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 20V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2P2L-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2P2L-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 20V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2P2L-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2P2L-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2P2L-E3/85A is new and unused, you can buy SS2P2L-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2P2L-E3/85A.
| MAC16NG | TRIAC 800V 16A TO220AB | MAC16NG.pdf | |
| ATXMEGA64A3U-AUR | AVR AVR® XMEGA® A3U Microcontroller IC 8/16-Bit 32MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14) | ATXMEGA64A3U-AUR.pdf | |
| R5F10RJCAFA#V0 | RL78 RL78/L12 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 32KB (32K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | R5F10RJCAFA#V0.pdf | |
| Z86E0412HSC1903TR | Z8 Z8® Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 1KB (1K x 8) OTP | Z86E0412HSC1903TR.pdf | |
| R5F571MLCDFB#V0 | RXv2 RX71M Microcontroller IC 32-Bit 240MHz 4MB (4M x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F571MLCDFB#V0.pdf | |
| MAX3265EUE | Limiting Amplifier IC Optical Networks 16-TSSOP | MAX3265EUE.pdf | |
| 74LCX245MTR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | 74LCX245MTR.pdf | |
| SN74AHC240PW | Buffer, Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-TSSOP | SN74AHC240PW.pdf | |
| 74F112SJX | IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16SOP | 74F112SJX.pdf | |
| SN74AVCH4T245PWE4 | Voltage Level Translator Bidirectional 2 Circuit 2 Channel 380Mbps 16-TSSOP | SN74AVCH4T245PWE4.pdf | |
| 7005L25GB | IC SRAM 64KBIT 25NS 68PGA | 7005L25GB.pdf | |
| TC4427AVMF713 | IC MOSFET DVR 1.5A DUAL HS 8DFN | TC4427AVMF713.pdf | |
| MIC2536-1BM | IC USB SWITCH DUAL 8-SOIC | MIC2536-1BM.pdf | |
| ADM1817-20AKS-REEL | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-3 | ADM1817-20AKS-REEL.pdf | |
| MCP1703AT-2802E/MB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 250mA SOT-89-3 | MCP1703AT-2802E/MB.pdf |