| Manufacturer Part Number: | SS2P3-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2P3-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2P3-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2P3-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2P3-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2P3-E3/85A is new and unused, you can buy SS2P3-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2P3-E3/85A.
| IXFN280N085 | MOSFET N-CH 85V 280A SOT-227B | IXFN280N085.pdf | |
| CD4046BPWR | IC PHASE-LOCK LOOP MCPWR 16TSSOP | CD4046BPWR.pdf | |
| SI5351B-A-GMR | IC CLK GENERATOR 200MHZ 20QFN | SI5351B-A-GMR.pdf | |
| 8N4QV01FG-0155CDI8 | VCXO IC 100MHz, 83.33MHz, 100MHz, 83.33MHz 10-CLCC | 8N4QV01FG-0155CDI8.pdf | |
| ISL1221IUZ-T | Real Time Clock (RTC) IC Time Event Recorder 2B I²C, 2-Wire Serial 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | ISL1221IUZ-T.pdf | |
| MSP430F2121TRGET | MSP430 MSP430F2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 4KB (4K x 8 + 256B) FLASH 24-VQFN (4x4) | MSP430F2121TRGET.pdf | |
| MAX4947ETG+ | 3 Circuit IC Switch 2:2 5.5 Ohm 24-TQFN (4x4) | MAX4947ETG+.pdf | |
| LM2903Q2T | Comparator Differential CMOS, DTL, ECL, TTL 8-DFN (2x2) | LM2903Q2T.pdf | |
| MC74HC390ANG | IC COUNTER BIN DUAL 4ST 16-DIP | MC74HC390ANG.pdf | |
| IDT7202LA25SOI8 | IC FIFO ASYNCH 1KX9 25NS 28SOIC | IDT7202LA25SOI8.pdf | |
| SN74HCT32DR | OR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74HCT32DR.pdf | |
| 74AHCT16373DGGRG4 | D-Type Transparent Latch 2 Channel 8:8 IC Tri-State 48-TSSOP | 74AHCT16373DGGRG4.pdf | |
| IDT71V65602S150PFGI | IC SRAM 9MBIT 150MHZ 100TQFP | IDT71V65602S150PFGI.pdf | |
| TPS2110PW | OR Controller Source Selector Switch N-Channel 2:1 8-TSSOP | TPS2110PW.pdf | |
| S-13A1C33-U5T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A SOT-89-5 | S-13A1C33-U5T1U3.pdf |