| Manufacturer Part Number: | SS2P3HM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2P3HM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2P3HM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 110pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2P3HM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2P3HM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2P3HM3/84A is new and unused, you can buy SS2P3HM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2P3HM3/84A.
| R6011430XXYA | Diode Standard 1400V (1.4kV) 300A Chassis, Stud Mount DO-205AB, DO-9 | R6011430XXYA.pdf | |
| SUD50N10-18P-GE3 | MOSFET N-CH 100V 8.2A DPAK | SUD50N10-18P-GE3.pdf | |
| X9317US8 | Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC | X9317US8.pdf | |
| A40MX02-3VQ80I | IC FPGA 57 I/O 80VQFP | A40MX02-3VQ80I.pdf | |
| R5F52318BDFM#30 | RXv2 RX200 Microcontroller IC 32-Bit 54MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-LFQFP (10x10) | R5F52318BDFM#30.pdf | |
| MB90F548GLSPMC3-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90545G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MB90F548GLSPMC3-GSE1.pdf | |
| PIC16F874-10E/L | PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 7KB (4K x 14) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59) | PIC16F874-10E/L.pdf | |
| TDF8546J/N2,112 | Amplifier IC 4-Channel (Quad) Class AB 27-DBS | TDF8546J/N2,112.pdf | |
| SN74LVC1G14QDCKRQ1 | Inverter IC 1 Channel Schmitt Trigger SC-70-5 | SN74LVC1G14QDCKRQ1.pdf | |
| 74AUP2G08GF,115 | AND Gate IC 2 Channel 8-XSON, SOT1089 (1.35x1) | 74AUP2G08GF,115.pdf | |
| CBT6800PW,118 | Bus Switch 10 x 1:1 24-TSSOP | CBT6800PW,118.pdf | |
| IS61LPS25636A-200B3I | IC SRAM 9MBIT 200MHZ 165BGA | IS61LPS25636A-200B3I.pdf | |
| LTC3417AEDHC#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.8V 2 Output 1A, 1.5A 16-WFDFN Exposed Pad | LTC3417AEDHC#PBF.pdf |