| Manufacturer Part Number: | SS2P3L-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2P3L-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2P3L-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2P3L-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2P3L-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2P3L-E3/85A is new and unused, you can buy SS2P3L-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2P3L-E3/85A.
| SD103BW-13-F | Diode Schottky 30V 350mA (DC) Surface Mount SOD-123 | SD103BW-13-F.pdf | |
| FDV304P | MOSFET P-CH 25V 460MA SOT-23 | FDV304P.pdf | |
| IPW65R037C6FKSA1 | MOSFET N-CH 650V 83.2A TO247-3 | IPW65R037C6FKSA1.pdf | |
| IXGT24N60C | IGBT 600V 48A 150W Surface Mount TO-268 | IXGT24N60C.pdf | |
| 8N3Q001LG-1080CDI | Clock Oscillator IC 125MHz 10-CLCC | 8N3Q001LG-1080CDI.pdf | |
| 8N4QV01EG-0001CDI | VCXO IC 125MHz, 100MHz, 122.88MHz, 156.25MHz 10-CLCC | 8N4QV01EG-0001CDI.pdf | |
| DSPIC30F2010-30I/MM | dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 12KB (4K x 24) FLASH 28-QFN-S (6x6) | DSPIC30F2010-30I/MM.pdf | |
| FT51BQ-R | 8051 - Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 16KB (16K x 8) Multi-Time Programmable (MTP) 32-WQFN (6x6) | FT51BQ-R.pdf | |
| MAXQ7668AACM/V+T | IC MCU 12BIT 8CH 2.7V LQFP | MAXQ7668AACM/V+T.pdf | |
| ICL3221EIA-T | 1/1 Transceiver Full RS232 16-SSOP | ICL3221EIA-T.pdf | |
| MCZ33905CS5EKR2 | System Basis Chip Interface 32-SOIC Exposed Pad | MCZ33905CS5EKR2.pdf | |
| DS21Q352 | Telecom IC Transceiver 256-BGA (27x27) | DS21Q352.pdf | |
| SN74LV244ATDWG4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74LV244ATDWG4.pdf | |
| AT24C16AN-10SI-2.7 SL383 | IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8SOIC | AT24C16AN-10SI-2.7 SL383.pdf | |
| BU1CTD3WG-TR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.25V 200mA 5-SSOP | BU1CTD3WG-TR.pdf |