| Manufacturer Part Number: | SS2P4-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2P4-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2P4-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 110pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2P4-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2P4-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2P4-M3/85A is new and unused, you can buy SS2P4-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2P4-M3/85A.
| S3BHE3_A/H | DIODE GEN PURP 100V 3A DO214AB | S3BHE3_A/H.pdf | |
| NSVBC858BLT1G | TRANS PNP 30V 0.1A SOT23 | NSVBC858BLT1G.pdf | |
| IRL3303STRRPBF | MOSFET N-CH 30V 38A D2PAK | IRL3303STRRPBF.pdf | |
| MUBW50-12A8 | IGBT Module NPT Three Phase Inverter with Brake 1200V 85A 350W Chassis Mount E3 | MUBW50-12A8.pdf | |
| 8N3DV85AC-0143CDI | VCXO IC 81MHz, 135MHz 6-CLCC | 8N3DV85AC-0143CDI.pdf | |
| LE9530CPQCT | IC SLIC 2CH UNIV 100V 48QFN | LE9530CPQCT.pdf | |
| THS4225DGNRG4 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP-PowerPad | THS4225DGNRG4.pdf | |
| MAX967ESA+ | Comparator with Voltage Reference Open-Drain, Rail-to-Rail 8-SOIC | MAX967ESA+.pdf | |
| M74VHC1G132DFT1G | NAND Gate IC 1 Channel Schmitt Trigger SC-70 | M74VHC1G132DFT1G.pdf | |
| XC7SET32GV,125 | OR Gate IC 1 Channel 5-TSOP | XC7SET32GV,125.pdf | |
| ADM1073ARU-REEL | Hot Swap Controller 1 Channel -48V 14-TSSOP | ADM1073ARU-REEL.pdf | |
| BCR402RE6433HTMA1 | LED Driver IC 1 Output Linear 60mA PG-SOT143R-4 | BCR402RE6433HTMA1.pdf | |
| S-1000C25-M5T1G | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-1000C25-M5T1G.pdf | |
| S-80145CLMC-JI6T2U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | S-80145CLMC-JI6T2U.pdf | |
| LT3758EDD#PBF | Boost, Flyback, SEPIC Regulator Positive or Negative, Isolation Capable Output Step-Up, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 10-DFN (3x3) | LT3758EDD#PBF.pdf |