| Manufacturer Part Number: | SS2P4HM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2P4HM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2P4HM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 550mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | 110pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2P4HM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2P4HM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2P4HM3/85A is new and unused, you can buy SS2P4HM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2P4HM3/85A.
| 60EPF04 | Diode Standard 400V 60A Through Hole TO-247AC Modified | 60EPF04.pdf | |
| BZX84-C75,215 | Zener Diode 75V 250mW ±5% Surface Mount SOT-23 (TO-236AB) | BZX84-C75,215.pdf | |
| DAC082S085CIMM/NOPB | 8 Bit Digital to Analog Converter 2 10-VSSOP | DAC082S085CIMM/NOPB.pdf | |
| LTC2634IMSE-LMX10#TRPBF | 10 Bit Digital to Analog Converter 4 10-MSOP-EP | LTC2634IMSE-LMX10#TRPBF.pdf | |
| XCR3032XL-10CSG48C | IC CPLD 32MC 9.1NS 48CSP | XCR3032XL-10CSG48C.pdf | |
| 5AGXMB3G4F35I5G | IC FPGA 544 I/O 1152FBGA | 5AGXMB3G4F35I5G.pdf | |
| MM74HC4060M | IC COUNTER BIN 14STAGE 16SOIC | MM74HC4060M.pdf | |
| CHL8505CRT | IC GATE DRIVER 5V 10DFN | CHL8505CRT.pdf | |
| S-80817CNUA-B8CT2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-89-3 | S-80817CNUA-B8CT2U.pdf | |
| REF3320AIDCKT | Series Voltage Reference IC ±0.15% 5mA SC-70, SOT-323 | REF3320AIDCKT.pdf | |
| RT9198-4GGBR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.75V 300mA SOT-23-5R | RT9198-4GGBR.pdf |