| Manufacturer Part Number: | SS2P5HE3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 50V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2P5HE3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2P5HE3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2P5HE3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2P5HE3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2P5HE3/85A is new and unused, you can buy SS2P5HE3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2P5HE3/85A.
| ZMM5241B-13 | DIODE ZENER SOD80 MINIMELF | ZMM5241B-13.pdf | |
| SI2301-TP | MOSFET P-CH 20V 2.8A SOT-23 | SI2301-TP.pdf | |
| APTGT400SK120G | IGBT Module Trench Field Stop Single 1200V 560A 1785W Chassis Mount SP6 | APTGT400SK120G.pdf | |
| PL685-P8-078OC | IC CLK BUFFER LVPECL 16TSSOP | PL685-P8-078OC.pdf | |
| 8N4DV85LC-0114CDI8 | VCXO IC 300MHz, 350MHz 6-CLCC | 8N4DV85LC-0114CDI8.pdf | |
| MSP430G2233IPW28R | MSP430 MSP430G2xx Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 2KB (2K x 8) FLASH 28-TSSOP | MSP430G2233IPW28R.pdf | |
| MC9S08RC32CFGE | S08 S08 Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-LQFP (10x10) | MC9S08RC32CFGE.pdf | |
| SN65LVDS3487D | 4/0 Driver LVDS 16-SOIC | SN65LVDS3487D.pdf | |
| AD8197AASTZ-RL | IC SWITCH HDMI/DVI 4:1 100LQFP | AD8197AASTZ-RL.pdf | |
| 25LC640AT-E/ST | IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8TSSOP | 25LC640AT-E/ST.pdf | |
| LTC4416EMS-1#TRPBF | OR Controller Source Selector Switch P-Channel 2:2 10-MSOP | LTC4416EMS-1#TRPBF.pdf | |
| MAX6865UK39D1S+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK39D1S+T.pdf | |
| REF192GRUZ-REEL7 | Series Voltage Reference IC ±0.4% 30mA 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) | REF192GRUZ-REEL7.pdf | |
| ZL6100ALBFTK | Buck Regulator Positive Output Step-Down I²C, PMBus, SMBus DC-DC Controller IC 36-QFN (6x6) | ZL6100ALBFTK.pdf | |
| LM337IMP/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Negative Adjustable 1 Output -1.2 V ~ -37 V 1A SOT-223-4 | LM337IMP/NOPB.pdf |