| Manufacturer Part Number: | SS2P6-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2P6-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2P6-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2P6-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2P6-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2P6-M3/85A is new and unused, you can buy SS2P6-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2P6-M3/85A.
| SMBJ5351A/TR13 | Zener Diode 14V 5W ±10% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5351A/TR13.pdf | |
| 1N3509A | Zener Diode 4.3V 500mW ±5% Through Hole DO-35 | 1N3509A.pdf | |
| JAN1N3821AUR-1 | Zener Diode 3.3V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB (MELF, LL41) | JAN1N3821AUR-1.pdf | |
| AO6415 | MOSFET P-CH 20V 3.3A 6TSOP | AO6415.pdf | |
| 8N3Q001FG-0140CDI8 | Clock Oscillator IC 133.333333MHz, 140MHz, 146.666666MHz, 153.333333MHz 10-CLCC | 8N3Q001FG-0140CDI8.pdf | |
| TMS320C28343ZHHT | IC DSP FLOATING POINT 179BGA | TMS320C28343ZHHT.pdf | |
| DSPIC33FJ64MC204T-I/ML | dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 64KB (64K x 8) FLASH 44-QFN (8x8) | DSPIC33FJ64MC204T-I/ML.pdf | |
| IDT79R3041-20PFG8 | MIPS-I Microprocessor IC - 1 Core, 32-Bit 20MHz 100-TQFP (14x14) | IDT79R3041-20PFG8.pdf | |
| 74VCX245WM | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | 74VCX245WM.pdf | |
| SN7405N | Inverter IC 6 Channel Open Collector 14-PDIP | SN7405N.pdf | |
| PI3B16210A | Bus Switch 10 x 1:1 48-TSSOP | PI3B16210A.pdf | |
| DM74AS157MX | Multiplexer 4 x 2:1 16-SOIC | DM74AS157MX.pdf | |
| MAX6313UK27D1-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 2 Channel SOT-23-5 | MAX6313UK27D1-T.pdf | |
| AP2112R5-1.2TRG1 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 600mA SOT-89-5 | AP2112R5-1.2TRG1.pdf | |
| S-1206B46-I6T2U | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.6V 250mA SNT-6A (H) | S-1206B46-I6T2U.pdf |