| Manufacturer Part Number: | SS2PH10-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2PH10-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2PH10-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 65pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2PH10-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2PH10-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2PH10-E3/85A is new and unused, you can buy SS2PH10-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2PH10-E3/85A.
| DS1013S-25+T&R | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 25ns 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | DS1013S-25+T&R.pdf | |
| ADS5103CPFBRG4 | 10 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 48-TQFP (7x7) | ADS5103CPFBRG4.pdf | |
| AD7398WBRUZ-RL7 | 12 Bit Digital to Analog Converter 4 16-TSSOP | AD7398WBRUZ-RL7.pdf | |
| PIC32MX220F032DT-V/PT | MIPS32® M4K™ Automotive, AEC-Q100, PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10) | PIC32MX220F032DT-V/PT.pdf | |
| SAK-XE167GM-72F80L AA | C166SV2 XE16x Microcontroller IC 16-Bit 80MHz 576KB (576K x 8) FLASH 144-LQFP (20x20) | SAK-XE167GM-72F80L AA.pdf | |
| W681310R | PCM Interface 8 b PCM Audio Interface 20-SSOP | W681310R.pdf | |
| XR20M1170IL24-F | RS485 Controller I²C, SPI Interface 24-QFN-EP (4x4) | XR20M1170IL24-F.pdf | |
| 71124S12YG | IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ | 71124S12YG.pdf | |
| S25FL128SDSBHI210 | IC FLASH 128MBIT | S25FL128SDSBHI210.pdf | |
| BTN8982TAAUMA1 | IC MOTOR DRIVER PAR TO263-7 | BTN8982TAAUMA1.pdf | |
| U2008B-M | Motor Driver Bipolar On/Off 8-DIP | U2008B-M.pdf | |
| XC6124A516ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124A516ER-G.pdf | |
| XC6122A330ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122A330ER-G.pdf | |
| MAX6865UK44D5S+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-5 | MAX6865UK44D5S+T.pdf | |
| ISL6244CRZ-T | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 32-QFN (5x5) | ISL6244CRZ-T.pdf |