| Manufacturer Part Number: | SS2PH10HE3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 100V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2PH10HE3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2PH10HE3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 100V | |
| Capacitance @ Vr, F | 65pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2PH10HE3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2PH10HE3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2PH10HE3/84A is new and unused, you can buy SS2PH10HE3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2PH10HE3/84A.
| AZ23B3V6-E3-18 | Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 3.6V 300mW ±2% SOT-23 | AZ23B3V6-E3-18.pdf | |
| TZMC9V1-M-08 | Zener Diode 9.1V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF | TZMC9V1-M-08.pdf | |
| GDZ30B-E3-18 | Zener Diode 30V 200mW ±4% Surface Mount SOD-323 | GDZ30B-E3-18.pdf | |
| NESG2030M04-T2-A | RF Transistor NPN 2.3V 35mA 60GHz 80mW Surface Mount M04 | NESG2030M04-T2-A.pdf | |
| DS92LV040ATLQAX/NOPB | 4/4 Transceiver Half LVDS 44-WQFN (7x7) | DS92LV040ATLQAX/NOPB.pdf | |
| LMV339M | Comparator General Purpose CMOS, Open-Collector, TTL 14-SOIC | LMV339M.pdf | |
| 74LVC2244ABQ,115 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-DHVQFN (4.5x 2.5) | 74LVC2244ABQ,115.pdf | |
| 74HC367D,653 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 2, 4 (Hex) Bit per Element Push-Pull Output 16-SO | 74HC367D,653.pdf | |
| 74LVC2GU04DBVRG4 | Inverter IC 2 Channel SOT-23-6 | 74LVC2GU04DBVRG4.pdf | |
| MIC4451ABN | IC DRIVER MOSFET 12A HS 8-DIP | MIC4451ABN.pdf | |
| ISL97636IRZ-T | LED Driver IC 8 Output DC DC Regulator Step-Up (Boost) PWM Dimming 35mA 24-QFN-EP (4x4) | ISL97636IRZ-T.pdf | |
| TLC5942PWPR | LED Driver IC 16 Output Linear Shift Register 50mA 28-HTSSOP | TLC5942PWPR.pdf |