| Manufacturer Part Number: | SS2PH5-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2PH5-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2PH5-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 93pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 18,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2PH5-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2PH5-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2PH5-M3/84A is new and unused, you can buy SS2PH5-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2PH5-M3/84A.
| MSRT250160(A) | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 1600V (1.6kV) 250A (DC) Chassis Mount Three Tower | MSRT250160(A).pdf | |
| VSKT170-04 | SCR Module 400V 377A Series Connection - All SCRs Chassis Mount 3-MAGN-A-PAK™ | VSKT170-04.pdf | |
| 2SC5053T100R | TRANS NPN 50V 1A SOT-89 | 2SC5053T100R.pdf | |
| SS9015BTA | TRANS PNP 45V 0.1A TO-92 | SS9015BTA.pdf | |
| BSP318SH6327XTSA1 | MOSFET N-CH 60V 2.6A | BSP318SH6327XTSA1.pdf | |
| STD8NM60N-1 | MOSFET N-CH 600V 7A IPAK | STD8NM60N-1.pdf | |
| NB3N508SDTG | IC CLK GEN VCXO M-LVDS 16-TSSOP | NB3N508SDTG.pdf | |
| 8N3Q001KG-0023CDI8 | Clock Oscillator IC 707.3527MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0023CDI8.pdf | |
| XC2S15-6TQG144C | IC FPGA 86 I/O 144TQFP | XC2S15-6TQG144C.pdf | |
| ATTINY12V-1PC | AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 1.2MHz 1KB (512 x 16) FLASH 8-PDIP | ATTINY12V-1PC.pdf | |
| MAX490EPA+ | 1/1 Transceiver Full RS422, RS485 8-PDIP | MAX490EPA+.pdf | |
| MAX4038EUA | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-uMAX | MAX4038EUA.pdf | |
| MAX9053BEUB+T | Comparator with Voltage Reference CMOS, Push-Pull, Rail-to-Rail, TTL 10-uMAX | MAX9053BEUB+T.pdf | |
| SN74ABT646ADBR | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SSOP | SN74ABT646ADBR.pdf | |
| 74LVCH244AD,112 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SO | 74LVCH244AD,112.pdf |