| Manufacturer Part Number: | SS2PH5HM3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2PH5HM3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2PH5HM3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 93pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 20,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2PH5HM3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2PH5HM3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2PH5HM3/85A is new and unused, you can buy SS2PH5HM3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2PH5HM3/85A.
| NRVBD650CTT4G | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 50V 3A Surface Mount TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 | NRVBD650CTT4G.pdf | |
| BYS11-90-M3/TR3 | DIODE SCHOTTKY 90V 1.5A DO214AC | BYS11-90-M3/TR3.pdf | |
| 1N5919APE3/TR12 | Zener Diode 5.6V 1.5W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N5919APE3/TR12.pdf | |
| MB96F386RSCPMC-GS-179E2 | F²MC-16FX F²MC-16FX MB96380 Microcontroller IC 16-Bit 56MHz 288KB (288K x 8) FLASH 120-LQFP (16x16) | MB96F386RSCPMC-GS-179E2.pdf | |
| PAC5220QS-WP01 | IC PMU CONV/LDO REG | PAC5220QS-WP01.pdf | |
| MC7448HX1000ND | PowerPC G4 Microprocessor IC MPC74xx 1 Core, 32-Bit 1.0GHz 360-FCCBGA (25x25) | MC7448HX1000ND.pdf | |
| IDT79RC32V333-133DHI | MIPS-II Microprocessor IC Interprise™ 1 Core, 32-Bit 133MHz 208-PQFP (28x28) | IDT79RC32V333-133DHI.pdf | |
| ISL8485EIPZ | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-PDIP | ISL8485EIPZ.pdf | |
| CY7B9234-270JXC | Driver Fibre Channel 28-PLCC (11.51x11.51) | CY7B9234-270JXC.pdf | |
| MAX9248GCM+ | 756Mbps Deserializer 1 Input 27 Output 48-LQFP/48-TQFP (7x7) | MAX9248GCM+.pdf | |
| TC7SH02FU,LJ(CT | NOR Gate IC 1 Channel USV | TC7SH02FU,LJ(CT.pdf | |
| AS4C2M32S-6BIN | IC SDRAM 64M 2MX32 90-BGA | AS4C2M32S-6BIN.pdf | |
| SST25VF512A-33-4I-QAE-T | IC FLASH 512KBIT 33MHZ 8WSON | SST25VF512A-33-4I-QAE-T.pdf | |
| TLE7183FXUMA3 | Motor Driver Power MOSFET Parallel PG-VQFN-48 | TLE7183FXUMA3.pdf | |
| XC6124C246ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6124C246ER-G.pdf |