| Manufacturer Part Number: | SS2PH6-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2PH6-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2PH6-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 93pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2PH6-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2PH6-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2PH6-M3/84A is new and unused, you can buy SS2PH6-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2PH6-M3/84A.
| MRF7S35015HSR3 | RF Mosfet LDMOS 32V 50mA 3.1GHz ~ 3.5GHz 16dB 15W NI-400S-240 | MRF7S35015HSR3.pdf | |
| CY2309CSXI-1H | IC CLK ZDB 9OUT 133MHZ 16SOIC | CY2309CSXI-1H.pdf | |
| A54SX72A-CQ208B | IC FPGA 171 I/O 208CQFP | A54SX72A-CQ208B.pdf | |
| HD6473837HV | H8/300L H8® H8/300L Microcontroller IC 8-Bit 5MHz 60KB (60K x 8) OTP 100-QFP (14x14) | HD6473837HV.pdf | |
| ADG819BRM-REEL | 1 Circuit IC Switch 2:1 600 mOhm 8-MSOP | ADG819BRM-REEL.pdf | |
| DS26524G | Telecom IC Line Interface Unit (LIU) 256-CSBGA (17x17) | DS26524G.pdf | |
| ISL54005IRTZ | Amplifier IC 1-Channel (Mono) with Stereo Headphones Class AB 20-TQFN (4x4) | ISL54005IRTZ.pdf | |
| 74AC257MTCX | Multiplexer 4 x 2:1 16-TSSOP | 74AC257MTCX.pdf | |
| M29W320ET70ZS6E | IC FLASH 32MBIT 70NS 64FBGA | M29W320ET70ZS6E.pdf | |
| IR2108SPBF | IC DRIVER HALF BRIDGE 8SOIC | IR2108SPBF.pdf | |
| IRSM836-025MATR | Motor Driver UMOS Parallel 36-PQFN (12x12) | IRSM836-025MATR.pdf | |
| S-80828CNY-B-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel TO-92-3 | S-80828CNY-B-G.pdf | |
| NCV4266ST50T3G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 150mA SOT-223 | NCV4266ST50T3G.pdf | |
| TPS70402PWP | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 2 Output 1.22 V ~ 5.5 V 1A, 2A 24-HTSSOP | TPS70402PWP.pdf |