| Manufacturer Part Number: | SS2PH6HM3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 60V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2PH6HM3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2PH6HM3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2µA @ 60V | |
| Capacitance @ Vr, F | 93pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 18,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2PH6HM3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2PH6HM3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2PH6HM3/84A is new and unused, you can buy SS2PH6HM3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2PH6HM3/84A.
| S1FLG-M-08 | DIODE SW 400V DO-219AB | S1FLG-M-08.pdf | |
| SMBJ5356BE3/TR13 | Zener Diode 19V 5W ±5% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5356BE3/TR13.pdf | |
| 8N4SV76LC-0172CDI | VCXO IC 287.5MHz 6-CLCC | 8N4SV76LC-0172CDI.pdf | |
| EP2C8F256C7N | IC FPGA 182 I/O 256FBGA | EP2C8F256C7N.pdf | |
| R5F563NDCDFB#V0 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 1.5MB (1.5M x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F563NDCDFB#V0.pdf | |
| MCP6041-E/MS | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 8-MSOP | MCP6041-E/MS.pdf | |
| SN74HCT244DWRE4 | Buffer, Non-Inverting 2 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 20-SOIC | SN74HCT244DWRE4.pdf | |
| CD74HC4040M96 | IC 12STG BINARY COUNTER 16-SOIC | CD74HC4040M96.pdf | |
| BR25H080F-WCE2 | IC EEPROM 8KBIT 5MHZ 8SOP | BR25H080F-WCE2.pdf | |
| AUIR3200S | IC MFET DRVR HIGH SIDE 8SOIC | AUIR3200S.pdf | |
| XC6122F727ER-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-USP (1.8x2) | XC6122F727ER-G.pdf | |
| X5169P | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5169P.pdf | |
| LP3982IMM-2.5/NOPB | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 300mA 8-VSSOP | LP3982IMM-2.5/NOPB.pdf |