| Manufacturer Part Number: | SS2PH9-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 18010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 90V 2A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS2PH9-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS2PH9-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | DD-19-2014 Rev 0 07/Aug/2014 | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 90V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 90V | |
| Capacitance @ Vr, F | 65pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS2PH9-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS2PH9-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS2PH9-M3/84A is new and unused, you can buy SS2PH9-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS2PH9-M3/84A.
| 1N6098 | DIODE SCHOTTKY 40V 50A DO5 | 1N6098.pdf | |
| JDP2S02AFS(TPL3) | RF Diode PIN - Single 30V 50mA fSC | JDP2S02AFS(TPL3).pdf | |
| T5070870B4AQ | SCR 800V 110A Standard Recovery Stud Mount TO-94 | T5070870B4AQ.pdf | |
| BD1376S | TRANS NPN 60V 1.5A TO-126 | BD1376S.pdf | |
| SI7462DP-T1-E3 | MOSFET N-CH 200V 2.6A PPAK SO-8 | SI7462DP-T1-E3.pdf | |
| XC2S150-6PQG208C | IC FPGA 140 I/O 208QFP | XC2S150-6PQG208C.pdf | |
| TRSF3222CDB | 2/2 Transceiver Full RS232 20-SSOP | TRSF3222CDB.pdf | |
| LE57D111BTC | Telecom IC Subscriber Line Interface Concept (SLIC) 44-TQFP-EP (10x10) | LE57D111BTC.pdf | |
| TSV994AID | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SO | TSV994AID.pdf | |
| TS3704CD | Comparator General Purpose CMOS, Push-Pull 14-SO | TS3704CD.pdf | |
| SN74ABT162501DLR | IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP | SN74ABT162501DLR.pdf | |
| IDT71256SA12TP | IC SRAM 256KBIT 12NS 28DIP | IDT71256SA12TP.pdf | |
| BQ24232HARGTT | IC LI-ION CHARGE PWR MGMT 16VQFN | BQ24232HARGTT.pdf | |
| TL431AILPRAG | Shunt Voltage Reference IC 36V ±1% 100mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) | TL431AILPRAG.pdf |