| Manufacturer Part Number: | SS3P3-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 27010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P3-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P3-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Schottky Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | 130pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P3-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P3-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P3-M3/84A is new and unused, you can buy SS3P3-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P3-M3/84A.
| 1N4937GPEHE3/91 | Diode Standard 600V 1A Through Hole DO-204AL (DO-41) | 1N4937GPEHE3/91.pdf | |
| 3EZ10D/TR12 | Zener Diode 10V 3W ±20% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 3EZ10D/TR12.pdf | |
| MCR100-6G | SCR 400V 800mA Sensitive Gate Through Hole TO-92-3 | MCR100-6G.pdf | |
| BD243CTU | TRANS NPN 100V 6A TO-220 | BD243CTU.pdf | |
| IRF1010EPBF | MOSFET N-CH 60V 84A TO-220AB | IRF1010EPBF.pdf | |
| CDC339DWG4 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 80MHz 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | CDC339DWG4.pdf | |
| CDCVF857RHAT | IC PLL CLOCK DRIVER 2.5V 40VQFN | CDCVF857RHAT.pdf | |
| 8N3QV01FG-0026CDI | VCXO IC 311.04MHz 10-CLCC | 8N3QV01FG-0026CDI.pdf | |
| AD7767BRUZ-2-RL7 | 24 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 16-TSSOP | AD7767BRUZ-2-RL7.pdf | |
| LTC1065ISW#PBF | IC FILTR 5TH ORDR LOWPASS 16SOIC | LTC1065ISW#PBF.pdf | |
| AD8067ART-R2 | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail SOT-23-5 | AD8067ART-R2.pdf | |
| 72V831L10TF8 | IC SYNC FIFO 2048X9 10NS 64QFP | 72V831L10TF8.pdf | |
| CY74FCT2374TSOCG4 | IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC | CY74FCT2374TSOCG4.pdf | |
| MAX6141ESA+ | Series Voltage Reference IC ±1% 1mA 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MAX6141ESA+.pdf |