| Manufacturer Part Number: | SS3P3-M3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 30V 3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P3-M3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P3-M3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 580mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P3-M3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P3-M3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P3-M3/85A is new and unused, you can buy SS3P3-M3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P3-M3/85A.
| VS-85HFR160M | Diode Standard, Reverse Polarity 1600V (1.6kV) 85A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5) | VS-85HFR160M.pdf | |
| 2EZ12D10/TR12 | Zener Diode 12V 2W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) | 2EZ12D10/TR12.pdf | |
| BZV55C2V7 | Zener Diode 2.7V ±7% Surface Mount DO-213AA | BZV55C2V7.pdf | |
| AO4832 | MOSFET 2N-CH 30V 10A 8SOIC | AO4832.pdf | |
| 8N4SV76BC-0151CDI8 | VCXO IC 150MHz 6-CLCC | 8N4SV76BC-0151CDI8.pdf | |
| 8N3DV85BC-0098CDI | VCXO IC 130MHz, 100MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0098CDI.pdf | |
| MAX1042BETX+ | ADC, DAC 10 bit 225k DSP, MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ 36-TQFN (6x6) | MAX1042BETX+.pdf | |
| PIC16C57-XTE/P | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 3KB (2K x 12) OTP 28-PDIP | PIC16C57-XTE/P.pdf | |
| AT91FR40162SB-CU-999 | ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 75MHz 2MB (1M x 16) FLASH 121-BGA (10x10) | AT91FR40162SB-CU-999.pdf | |
| 71421SA55J | IC SRAM 16KBIT 55NS 52PLCC | 71421SA55J.pdf | |
| IDT6116LA45TPG | IC SRAM 16KBIT 45NS 24DIP | IDT6116LA45TPG.pdf | |
| KA5M0280RTU | Converter Offline Flyback, Forward Topology 67kHz TO-220F-4L | KA5M0280RTU.pdf | |
| MAX6384XS31D3+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SC-70-4 | MAX6384XS31D3+T.pdf | |
| XC6118N26AMR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6118N26AMR-G.pdf | |
| LM317LBDR2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 37 V 100mA 8-SOIC | LM317LBDR2G.pdf |