| Manufacturer Part Number: | SS3P3LHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 3A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P3LHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P3LHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 470mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P3LHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P3LHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P3LHM3/86A is new and unused, you can buy SS3P3LHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P3LHM3/86A.
| BZD27C18P-E3-08 | Zener Diode 18V 800mW Surface Mount DO-219AB (SMF) | BZD27C18P-E3-08.pdf | |
| K2400SHRP | Diac/Sidac Thyristor 220 ~ 250V 1A DO-214 | K2400SHRP.pdf | |
| NE85619-T1-A | RF Transistor NPN 12V 100mA 4.5GHz 100mW Surface Mount SOT-523 | NE85619-T1-A.pdf | |
| IXGT32N170 T&R | IGBT NPT 1700V 75A 350W Surface Mount TO-268 | IXGT32N170 T&R.pdf | |
| PI49FCT3805BHEX | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 80MHz 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | PI49FCT3805BHEX.pdf | |
| DS1135U-10+T&R | Delay Line IC Multiple, NonProgrammable 10ns 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | DS1135U-10+T&R.pdf | |
| R5F21262SNFP#U0 | R8C R8C/2x/26 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH 32-LQFP (7x7) | R5F21262SNFP#U0.pdf | |
| 72815LB15PFI | IC FIFO SYNC DUAL 512X18 128TQFP | 72815LB15PFI.pdf | |
| SN74ACT7806-20DLR | IC STROBED FIFO 256X18 56-SSOP | SN74ACT7806-20DLR.pdf | |
| CD74HC251M | Multiplexer 1 x 8:1 16-SOIC | CD74HC251M.pdf | |
| 25LC160D-E/ST | IC EEPROM 16KBIT 10MHZ 8TSSOP | 25LC160D-E/ST.pdf | |
| 7164L35TDB | IC SRAM 64KBIT 35NS 28CDIP | 7164L35TDB.pdf | |
| SN75477D | IC DUAL PERIPHERAL DRVR 8-SOIC | SN75477D.pdf | |
| ISL6568CRZ-TR5184 | - Controller, Intel VRM9, VRM10, AMD Hammer Applications Voltage Regulator IC 1 Output 32-QFN (5x5) | ISL6568CRZ-TR5184.pdf |