| Manufacturer Part Number: | SS3P3LHM3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 30V 3A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P3LHM3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P3LHM3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 30V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 470mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 250µA @ 30V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P3LHM3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P3LHM3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P3LHM3/87A is new and unused, you can buy SS3P3LHM3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P3LHM3/87A.
| ER5GTR | DIODE GEN PURP 400V 5A SMC | ER5GTR.pdf | |
| MA46H120 | VARACTORDIODE FLIPCHIP GAAS | MA46H120.pdf | |
| 1N5368BE3/TR12 | Zener Diode 47V 5W ±5% Through Hole T-18 | 1N5368BE3/TR12.pdf | |
| AD5551BR | 14 Bit Digital to Analog Converter 1 8-SOIC | AD5551BR.pdf | |
| MSP430F6779AIPEUR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 512KB (512K x 8) FLASH 128-LQFP (14x20) | MSP430F6779AIPEUR.pdf | |
| STM32F100VCT6BTR | ARM® Cortex®-M3 STM32 F1 Microcontroller IC 32-Bit 24MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | STM32F100VCT6BTR.pdf | |
| DF61657BN35FTV | H8SX H8® H8SX/1600 Microcontroller IC 32-Bit 35MHz 768KB (768K x 8) FLASH 120-TQFP (14x14) | DF61657BN35FTV.pdf | |
| HD6417705BP133BV | SH-3 SuperH® SH7700 Microcontroller IC 32-Bit 133MHz ROMless 208-TFBGA (12x12) | HD6417705BP133BV.pdf | |
| TLV320AIC1107PWRG4 | PCM Interface 13 b PCM Audio Interface 20-TSSOP | TLV320AIC1107PWRG4.pdf | |
| ISL3285EIRTZ-T | 0/1 Receiver RS422, RS485 8-TDFN (2x3) | ISL3285EIRTZ-T.pdf | |
| TCA8424RHAR | Interface 40-VQFN (6x6) | TCA8424RHAR.pdf | |
| MAX13335EGEEA/V+ | Amplifier IC 2-Channel (Stereo) Class AB 16-QSOP | MAX13335EGEEA/V+.pdf | |
| 74AC16245DLG4 | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | 74AC16245DLG4.pdf | |
| SN74HC682DWG4 | Magnitude Comparator 8 Bit Active Low Output A=B, A>B 20-SOIC | SN74HC682DWG4.pdf | |
| P15C34X2245BEX | IC BUS SWITCH 80BQSOP | P15C34X2245BEX.pdf |