| Manufacturer Part Number: | SS3P5-M3/84A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO220AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P5-M3/84A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P5-M3/84A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 780mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 80pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P5-M3/84A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P5-M3/84A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P5-M3/84A is new and unused, you can buy SS3P5-M3/84A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P5-M3/84A.
| DPG60C400QB | Diode Array 1 Pair Common Cathode Standard 400V 30A Through Hole TO-3P-3, SC-65-3 | DPG60C400QB.pdf | |
| STPS16170CT | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 170V 8A Through Hole TO-220-3 | STPS16170CT.pdf | |
| BYT54G-TAP | DIODE AVALANCHE 400V 1.25A SOD57 | BYT54G-TAP.pdf | |
| JANTX1N4989 | Zener Diode 200V 5W ±5% Through Hole | JANTX1N4989.pdf | |
| CZRUR52C12-HF | Zener Diode 12V 150mW ±5% Surface Mount 0603/SOD-523F | CZRUR52C12-HF.pdf | |
| CMDZ5241B BK | Zener Diode 11V 250mW ±5% Surface Mount SOD-323 | CMDZ5241B BK.pdf | |
| SMBT 3906 E6767 | TRANS PNP 40V 0.2A SOT-23 | SMBT 3906 E6767.pdf | |
| FQB50N06LTM | MOSFET N-CH 60V 52.4A D2PAK | FQB50N06LTM.pdf | |
| IPI024N06N3GXKSA1 | MOSFET N-CH 60V 120A | IPI024N06N3GXKSA1.pdf | |
| MC100ES8011HEFR2 | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 625MHz 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | MC100ES8011HEFR2.pdf | |
| ADC12DL040CIVS/NOPB | 12 Bit Analog to Digital Converter 2 Input 2 Pipelined 64-TQFP (10x10) | ADC12DL040CIVS/NOPB.pdf | |
| SOMDM3730-30-1880AKIR | DM37x Embedded Module ARM® Cortex®-A8, DM3730 TMS320C64x (DSP) 800MHz 512MB 512MB | SOMDM3730-30-1880AKIR.pdf | |
| Z8F0880QN020EG | eZ8 Encore!® XP® Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (8K x 8) FLASH | Z8F0880QN020EG.pdf | |
| M30622MC-4T6FP#U0 | M16C/60 M16C™ M16C/60/62 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-QFP (14x20) | M30622MC-4T6FP#U0.pdf | |
| MPC8379EVRANG | PowerPC e300c4s Microprocessor IC MPC83xx 1 Core, 32-Bit 800MHz 689-TEPBGA II (31x31) | MPC8379EVRANG.pdf |