| Manufacturer Part Number: | SS3P5L-M3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 50V 3A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS3P5L-M3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS3P5L-M3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600mV @ 3A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 50V | |
| Capacitance @ Vr, F | 200pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS3P5L-M3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS3P5L-M3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS3P5L-M3/86A is new and unused, you can buy SS3P5L-M3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS3P5L-M3/86A.
| VBT3045CBP-E3/8W | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 45V 15A Surface Mount TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB | VBT3045CBP-E3/8W.pdf | |
| BZX79-C8V2,143 | Zener Diode 8.2V 400mW ±5% Through Hole ALF2 | BZX79-C8V2,143.pdf | |
| JANTX1N5533C-1 | Zener Diode 13V 500mW ±2% Through Hole DO-35 (DO-204AH) | JANTX1N5533C-1.pdf | |
| JAN1N5534DUR-1 | Zener Diode 14V 500mW ±1% Surface Mount | JAN1N5534DUR-1.pdf | |
| ALD210802SCL | MOSFET 4N-CH 10.6V 0.08A 16SOIC | ALD210802SCL.pdf | |
| IXFK32N90P | MOSFET N-CH 900V 32A TO-264 | IXFK32N90P.pdf | |
| 8N3SV75EC-0161CDI8 | VCXO IC 212MHz 6-CLCC | 8N3SV75EC-0161CDI8.pdf | |
| 8N4DV85KC-0171CDI8 | VCXO IC 622.08MHz, 644.5313MHz 6-CLCC | 8N4DV85KC-0171CDI8.pdf | |
| 8N4SV75LC-0092CDI | VCXO IC 148.5MHz 6-CLCC | 8N4SV75LC-0092CDI.pdf | |
| 8N3Q001KG-0099CDI8 | Clock Oscillator IC 187.5MHz, 250MHz, 287.5MHz, 312.5MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-0099CDI8.pdf | |
| XCV100E-6PQG240C | IC FPGA 158 I/O 240QFP | XCV100E-6PQG240C.pdf | |
| R5F111MFAFB#30 | RL78 RL78/L1C Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 96KB (96K x 8) FLASH 80-LQFP (12x12) | R5F111MFAFB#30.pdf | |
| R5F5634EYDFB#30 | RX RX600 Microcontroller IC 32-Bit 54MHz 2MB (2M x 8) FLASH 144-LFQFP (20x20) | R5F5634EYDFB#30.pdf | |
| MB88572P-GT-271M-SH-TL | IC MICROCOMPUTER 4BIT 42DIP | MB88572P-GT-271M-SH-TL.pdf | |
| IA8X44PLC44IR3 | IC MCU 8BIT 12MHZ 44PLCC | IA8X44PLC44IR3.pdf |